Jak radzić sobie z nerwicą natręctw?

Od dziecka jestem bardzo wrażliwą osobą. W dzieciństwie miałam dużo stresu. W przedszkolu byłam wyśmiewana przez nauczycielkę. Potem w szkole przez uczniów. W dorosłym życiu też mam bardzo dużo stresu. Od pewnego czasu, kiedy przeżyłam kilka bardzo nerwowych sytuacji, które kosztowały moją psychikę bardzo dużo powróciła nerwica natręctw. Po kilka razy sprawdzam, czy budzik w telefonie jest ustawiony, czy zakręciłam kran, czy zamknęłam drzwi, czy mam wszystkie rzeczy w torebce. Nawet zęby muszę myć bardzo długo. Ciągle jestem napięta, zdenerwowana. Kiedy usłyszę podniesiony głos albo krzyk bardzo się boję, w środku mnie trzęsie, boli mnie brzuch i głowa, mam silne duszności. W domu nasłuchuje ciągle czy ktoś coś mówi, czy trzaska drzwiami. W czasie koronawirusa moje objawy bardzo się nasiliły. Nie mogę już normalnie funkcjonować. Kiedy z kimś rozmawiam to analizuje, czy nie powiedziałam czegoś nietaktownego. Czuję się gorsza od innych ludzi. Trudno mi żyć z nerwicą natręct, z ciągłym stresem.

Witam serdecznie,

Jednym z typowych objawów nerwicy natręctw jest potrzeba kontroli.

Pani napięcie i zdenerwowanie stanowi także charakterystyczny czynnik nerwicy natręctw/OCD. Obecnie w związku koronawirusem może odczuwać Pani nasilenie objawów.

W jaki sposób poradzić sobie z nerwicą natręctw?

Najlepiej rozpoczynając terapię u osoby która specjalizuje się

w tym zagadnieniu.

Pozdrawiam,

Paweł Michałowski

Terapeuta CBT specjalizujący się w nerwicy natręctw/OCD

www.polskiterapeuta.co.uk