Witam Pana,
obrazy -wyobrażenia - impulsy- myśli natrętne czyli obsesje są charakterystyczna dla OCD oraz kompulsje są to zachowania lub czynności psychiczne, które występują często jako odpowiedź na obsesje, celem ich jest zmniejszenie niepokoju (lęku) lub zapobieganie zagrożeniu, paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które potęgują i wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.Istotne jest nasilenie objawów w ciągu dnia, przynajmniej godzinę dziennie, umożliwia zdiagnozowanie OCD (Nerwicy Natręctw). Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne to uciążliwe zaburzenie psychiczne - choroba wymaga specjalistycznej diagnostyki i ukierunkowanego leczenia. OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw leczy się technikami ekspozycyjnymi. Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu, w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
w Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów, zalecałabym psychoterapię poznawczo-behawioralną jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych, np. OCD i zaburzeń nastroju. W procesie terapeutycznym pacjent uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry Panu,
Na zadane przez Pana pytania, może odpowiedzieć lekarz prowadzący Pana na konsultacji osobistej, do czego serdecznie Pana zachęcam.
Z mojej strony zalecałabym Panu kontynuację psychoterapii, która jest trwającym procesem terapeutycznym, wymagaącym zaangażowania, otwartości i współpracy z Terapeutą.
Z przesłaniem dla Pana wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy nerwica depresyjna to to samo co nerwica natręctw? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy natręctw zawsze występują kompulsje? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak się pozbyć takich natrętnych myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pozbyć się natręctwa mysli o niezrobieniu czegoś, co może spowodować dalsze problemy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak wyleczyć nerwicę natręctw u 28-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak żyć z nerwicą natręctw? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Co znaczy bezsenność przy GAC i OCD? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to jest jakiś rodzaj nerwicy lub choroba psychiczna? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Czy mogę mieć nerwicę natręctw? – odpowiada Lek. Anna Smuga-Szrajber