Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw?

Chciałam zapytać czy moja terapia psychologiczna leczenia nerwicy natręctw jest prawidłowa? Mam mówić sobie, że to tylko zaburzenie spowodowane stresem, bo w wyniku stresu na studiach mi się pojawiła nerwica natręctw, nie wykonywać pod żadnym pozorem natręctw mimo że czasem jest to trudne, próbować je ignorować i cierpliwie czekać aż miną. Terapia działa, bo natręctwa mijają np udało mi się wyeliminować dotykanie przedmiotów, ale narazie zastępują je inne które znowu muszę zwalczać...

Witam,
zastanawiam się, czy gdyby Pani miała chory wyrostek robaczkowy, czy też podjęłaby Pani samodzielne leczenie? Czy może jednak skorzystałaby Pani z pomocy specjalistycznej, chirurgicznej?
OCD jest chorobą wymaga specjalistycznej diagnostyki i leczenia. Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu, w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie