Nerwica lękowa i depresja oraz natrętne myśli

witam mam 24 lata odstawiłem leki podobno mam nerwice lekowa i depresje calkiem dobrz się czulem ale ostatnio dopadly mnie dziwne myśli w nocy ze mogę cos zrobić swoim dzieciom lub zonie i ze wariat jestem chodze zly.niewiem co jest dobre na depresje i nerwice nie chce farmakologii, czy sa jakies inne srodki czy to kiedyś ustepuje jak sprawdzić czy jest to mocna depresja i nerwica jeśli to to oczywiście czy mocne i szybkie bicie serca w atakach moich to jest niebezpieczne dla mojego zdrowia

Witam serdecznie.
Nie powinien Pan samowolnie odstawić zażywanych do tej pory leków, nawet gdy Pana samopoczucie uległo poprawie. Depresja jest chorobą polegającą na osłabieniu funkcji pewnych neuroprzekaźników w mózgu, leki mają za zadanie właśnie stymulację tych neuroprzekaźników i odbudowę ich prawidłowego funkcjonowania, do czego potrzebna jest wielomiesięczna a w wielu przypadkach nawet wieloletnia terapia. To że doszło do nawrotu objawów zdecydowanie świadczy o tym, że choroba nie została do końca wyeliminowana. Oczywiście nie jest Pan żadnym "wariatem". Zdecydowanie odradzam myślenie o sobie w tych kategoriach. Jest Pan po prostu chory i powinien się odpowiednio leczyć. Zdecydowanie namawiam na wizytę u lekarza psychiatry i kontynuację famakoterapii. Powinien Pan również pomyśleć o towarzyszącej psychoterapii która dopełni oddziaływać farmakologicznych.

Witam,

objawy, które Pan opisuje wskazują na "nerwicę natręctw" - zaburzenie obsysyjno-kompulsyjne (OCD). Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.

Pozdrawiam