Szybkie bicie serca a nerwica

Witam! Mam 24 lata i mam taki problem. W październiku się to zaczęło, czyli szybkie bicie serca. Miałem robione podstawowe badania, z których wynikło, że mam obniżony potas i magnez. Pani dr przepisała mi magnez i potas oraz Atarax. U kardiologa miałem robione badania (EKG Holter), w których nic nie wyszło, żebym miał jakąś chorobę serca, nie pojawiło się szybkie bicie serca. Pan dr powiedział, że jestem za bardzo nerwowy i przepisał mi Bisocard 1/2 tabletki przez 2 miesiące codziennie i co drugi dzień przez następny miesiąc. Miałem robione prześwietlenie płuc, gastroskopię, badanie krwi w kierunku tarczycy i nic nie wyszło w tych badaniach. Gdzieś w listopadzie miałem operację usunięcia wodniaka jądra. Teraz już kwiecień, a ja dalej źle się czuję, w jeden dzień jest dobrze później 2 dni źle lub pół dnia dobrze, wieczorem źle. Mam szybkie bicia serca, przyspieszone jest szczególnie, gdy idę się położyć spać i po przebudzeniu się to odczuwam szybkie bicie serca, przez dzień tego nie odczuwam aż tak bardzo. Zaczęły mi się krwotoki z nosa rzadko, ale nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało. Dziwne uczucie w głowie jakby lekki ból ciężkość. Odczuwam często zgagę. Ból w piersiach, czasami kłucie, niepokój tak jak by coś we mnie siedziało i gryzło mnie od środka, tak jakby się chciało wydostać i w dodatku zauważyłem, że zaczynają mi się kropki jakieś na ciele robić - najpierw było to 2 na nodze, później 4 i tak chyba mam z 10 tych kropek na całym ciele. Są wielkości biedronki i mniejsze. Co to może być? Jakie badania powinienem jeszcze wykonać. Zdjęcie mogę zrobić tych kropek. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Witam!

W pierwszej kolejności należy wykonać badania, które wykluczyły by organiczną przyczynę dolegliwości. Kropki należałoby skonsultować dermatologiczne - tylko osobiste badanie może być miarodajne. Wspomniał Pan, że zostało u Pana wykonane szereg badań, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, natomiast kardiolog zasugerował nerwowość. Istnieje możliwość, że dolegliwości, które Pan odczuwa mają tło nerwicowe - świadczyć mogą o tym dolegliwości zmieniające lokalizację, opisywany przez Pana wewnętrzny niepokój. Należałoby się zastanowić, czy potrafi Pan powiązać występowanie objawów z jakimiś sytuacjami, z czym Pan wiąże te dolegliwości. W takiej sytuacji - po wykluczeniu chorób somatycznych należałoby udać się do psychoterapeuty (optymalnie certyfikowanego psychoterapeuty, lista nazwisk znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego) i z nim omówić kwestię występujących dolegliwości. W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości. Terapeuta miałby okazję, aby zebrać pełny wywiad oraz ocenić, czy objawy mogą się wiązać z zaburzeniami nerwicowymi.

Pozdrawiam serdecznie!