Bóle w klatce piersiowej i szybkie bicie serca

Witam. Mam 25 i jestem kobietą. Niby nie mam stresującej pracy ale sam fakt, że jej nie lubię zniechęca mnie do niej i szybko się denerwuję. od jakiegoś czasu zauważyłam, że mam chyba zaburzenia rytmu serca raz bije mi spokojnie, a raz tak szybko, że mam wrażenie, że zaraz mi wyskoczy. Zdarza się to zarówno w dzień jak i w nocy podczas snu wtedy już niestety nie mogę zasnąć. Potrafię spokojnie leżeć na kanapie i zaczyna się nagłe szybkie bicie serca nie mogę go uspokoić bo co bym nie robiła czy siedziała czy leżała ono cały czas szybko bije. Ostatnio także odczuwam bóle w klatce piersiowej pomiędzy piersiami. To taki ucisk, który ogranicza mi wzięcie głębszego wdechu, a gdy juz mi się uda to czuję kłucie. To tak jakby ktoś mi położył coś ciężkiego na klatkę piersiową. Ból potrafi utrzymywać się przez cały dzień. Bardzo proszę o radę co to może być i czy powinnam zrobić jakieś konkretne badania. Dodam, że w mojej rodzinie mama choruje na serce czy to może mieć coś wspólnego ze mną? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Ewelina 25 lat

Witam serdecznie.

Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej oraz uczucie nierównego bicia serca wymaga diagnostyki. W pierwszej kolejności powinna Pani zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Podczas wizyty lekarz zbierze wywiad lekarski oraz zbada Panią. Wówczas być może będzie można postawić wstępne rozpoznanie.

Jeśli chodzi o badania należy wykonać badania krwi( morfologię, poziom elektrolitów, poziom TSH), EKG oraz rtg klatki piersiowej. Najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie badania EKG metodą holterowską( czyli rejestrowanie zapisu EKG przez 24h) oraz ECHO serca. Być może konieczna będzie wizyta u kardiologa.

Przyczyną Pani dolegliwości mogą też być tzw. nerwica serca. Wszystkie badania są prawidłowe a pacjent ma objawy.
Pozdrawiam