Czy to może być nerwica natręctw?

Dzień dobry, mam 27 lat , mój problem zaczął się kilka miesiecy temu , na początku zaczęłam sprawdzać po 10 razy wychodząc z mieszkania czy zamknęłam napewno wodę zakręcilam gaz i czy napewno zamknęłam drzwi , później doszły następne rzeczy przeszkadzają mi wszystkie płyny typu domestosy, proszki do prania itp, np wstawiając pralkę mam wrażenie że przez przypadek sypnelam na siebie i muszę iść szybko się wykąpać przebrać w czyste ciuchy i umyć włosy, ręce myje kilkanaście razy na dzień przy czym muszę liczyć jak mi ktoś przeszkodzi muszę myć rece od nowa , dostałam lek sertranorm biorę 3 tygodnie, aktualnie po 2 tabletki rano. Jednak czuje się coraz gorzej doszło już do tego że np myje ręce to wmawiam sobie że Zamiast mydła użyłam np domestos który stoi pod zlewem mam wrażenie jak bym wymazala to z pamięci wtedy muszę się znów przebrać i myć ręce .niestety jest coraz gorzej niewiem do jakiego lekarza się udać czy jest to nerwica natrestw czy moze już schizofrenia jeśli zaczęłam sobie wmawiać różne rzeczy:( rodzina ma już mnie dość A ja się czuje coraz gorzej, dodam że wszystko zaczęło się gdy przez przypadek uderzyłam się głowa w skron , naprawdę niewiem już co robić dalej tabletki nic nie pomagają

Witam Panią,

Tak. Objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia

obsesyjno-kompulsyjne.

Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,

tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są

bardzo wysokim poziomem lęku.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują

i dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie niepewności

i zagubienia, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne

funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym

całą radość życia.

Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie,

napięcie psychiczne, nieumiejętność odpoczywania.

Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych

myśli budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani

dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,

która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,

w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie

i zachowanie, a Pani odzyska spokój, równowagę wewnętrzną

i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Objawy opisane przez Panią są klasyczne i wskazują na nerwicę natręctw/OCD.

Natrętne, wielokrotne sprawdzanie i upewnianie się czy drzwi napewno są zamkniętę, kuchenka wyłączona i czy, mówiąc wprost, wszystko jest w porządku zanim opuści Pani dom to objawy nerwicy natręctw. Z kolei mycie i pranie to kompulsje - czynności służące rozładowaniu napięcia.

Pani umysł podsyła Pani niechciane scenariusze wydarzeń, a robi to dlatego, że reaguje Pani lękiem i niepewnością.

Spokojnie, te myśli to tylko OCD i z realnym życiem nic nie mają wspólnego.

Jak najszybciej proszę znaleźć terapeutę specjalizującego się w tym zagadnieniu. Pani mózg nauczył się myślenia w trybie OCD i wymyśla coraz to nowe scenariusze, co utrudnia Pani życie.

Reaguje Pani na myśli OCD ponieważ wydają się one być realne. To przebiegły trik nerwicy natręctw, który sprawia, że zachowuje się Pani w sposób jaki OCD oczekuje. Takie działanie, choć daje chwilową ulgę, podtrzymuje tylko mechanizm nerwicy natręctw. Skuteczna terapia polega na konsekwentnym przeciwstawianiu się tym myślom. Choć wydaje się to na początku trudne, albo wręcz niemożliwe, z pomocą terapeuty przełamie Pani ten sposób myślenia.

Rodzina się denerwuje, bo nie rozumie przez jakie napięcie Pani przechodzi. Oni w ten sposób nie myślą. W trakcie pracy teraputycznej rodzina będzie stanowiła ważny punkt we właściwym wspomaganiu Pani w wychodzeniu z OCD.

Pani myśli OCD są automatyczne i nie ma Pani na nie wpływu - w miarę postępów terapii zacznie je Pani skutecznie wychwytywać. Proszę więc nie winić siebie za ich występowanie - to OCD, a nie Pani prawdziwe myślenie.

Sugeruję podjąć terapię behawioralno-poznawczą z osobą, która ma doświadczenie w pracy z klientami mającymi OCD. Z nerwicy natręctw można wyzdrowieć. Terapia polega na eksponowania pacjenta na bodziec (temat, który uruchamia OCD) i unikaniu wykonywania kompulsji, których domaga się nerwica natręctw. Ta terapia jest wymagająca, bo przez pewnien czas będzie musiała się Pani opierać żądaniom wysyłanym przez OCD. Profesjonalna pomoc będzie więc dużym atutem. W pracy z moimi Klientami stosuję wspomnianą terapię. Cechuje ją wysoka skuteczność, potwierdzona badaniami.

Co do farmakologii mam mieszane uczucia i w mojej pracy terapeutycznej nie uważam jej za podstawową metodę leczenia. Wyznaję zasadę, że leczenie powinno służyć wyleczeniu, a nie zagłuszaniu objawów, które mogą powrócić po zaprzestaniu stosowania leków. Problem leży w tym, że pacjent jedynie po terapii farmakologicznej nie potrafi właściwie reagować na myśli OCD i w przypadku ewentualnego nawrotu (po odstawieniu leków) może być postawiony przed takim samym wyzwaniem jak przed rozpoczęciem farmakoterapii. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której zakładamy, że leki pomagają w leczeniu OCD.

Jako metodę pomocniczą w terapii nerwicy natręctw stosuję hipnozę, która pomaga zrelaksować zestresowany umysł i ciało.

Wymazywanie z pamięci czynności mycia, o którym Pani wspomina to z ang. False memory OCD. To jedna z cech nerwicy natręctw powodująca, że wielorotnie wykonywana czynność jakby zacierała się w pamięci. OCD momentalnie podsyła wtedy sygnał, oczywiscie fałszywy, mający na celu zasianie wątpliwości, czy oby czynność została dobrze wykonana. Zapewniam Panią, że czynność jest zawsze dobrze wykonana. To kolejny trik OCD.

Podsumowując:

1. Z OCD można wyzdrowieć.

2. Proszę znaleźć terapeutę behawioralno-poznawczego, które stosuje technikę ERP

(z ang. Exposure and Response Prevention) i rozumie zagadnienie OCD.

3. Determinacja i konsekwencja w dążeniu do celu napewno się Pani przyda. Pani zaangażowanie w dobrze prowadzoną terapię jest ważne.

Pozdrawiam,

Paweł Michałowski

Terapeuta CBT specjalizujący się w leczeniu OCD

Więcej informacji o nerwicy natręctw na stronie www.polskiterapeuta.co.uk