Jak opanować natręctwa myślowe?

Ok. Pół roku temu na skutek silnego stresu zaczęły mi się natręctwa myślowe (pamiętanie ciągle np jakiegoś wyrazu, nazwy, wydarzenia) zmieniały się co kilka dni. Później były natrętne czynności. Psycholog mnie z nich wyleczyl. Ale wróciły myslowe- teraz na siłę chce się dowiedzieć np o imieniu siostry koleżanki chłopaka co jest mi niepotrzebne. Psycholog kazał nie zadawać ludziom tych pytań, tylko założyć zeszyt i tam je zapisywać żeby mnie nie meczyly. Czy taka metoda jest skuteczna?

Witam,

OCD to choroba wymaga systematycznego leczenia. OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw, to uciążliwe zaburzenie psychiczne, wymaga ukierunkowanego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Kompulsje czyli przymusowe czynności, np. mycie rąk, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.
Wysoką skuteczność potwierdzoną empirycznie wykazuje CBT (psychoterapia poznawczo - behawioralna).

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Proszę podjąć i wykonać zadanie, i sama będzie miała Pani opinię na temat metody.

Z przesłaniem tylko dobrego nastroju,
Irena Mielnik-Madej

Witam Panią
Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne mają różne oblicza
i bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Natręctwa myślowe utrudniają kontakty społeczne
i niezmiernie przeszkadzają w nauce czy w pracy zawodowej.
Metoda powinna być opracowana na podstawie wnikliwego
zbadania okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
W terapii bardzo ważne jest też Pani zaangażowanie, proszę zaufać
psychologowi i rzetelnie wykonywać zadania.
Jeżeli wspomniana przez Panią metoda nie przyniesie pożądanych
efektów, to zapewne zostanie zmodyfikowana.
Jednak w każdej metodzie ważna jest Pani współpraca.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Podstawowe metody leczenia nerwicy natręctw to farmakoterapia oraz terapia behawioralna lub poznawczo–behawioralna (CBT). Istotą terapii behawioralnej jest tzw. ekspozycja z powstrzymaniem reakcji – nauka powstrzymywania czynności natrętnej pomimo celowego narażenia się na lękotwórczy bodziec, skutkująca stopniowym wygaszaniem objawów. Każde działanie w terapii jest skierowane do konkretnej osoby. Jeśli wykona Pani ćwiczenie, proszę umówić się ze swoim terapeutą na jego omówienie, wnioski i dalszą pracę. Pozdrawiam
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl