Krzywdzenie innych osób przy nerwicy natręctw

Witam mam pytanie odnosnie mojego schorzenia. Od dwoch mcy lecze sie na nerwice natrectw a samo zaburzenie mam od pol roku zaczalem terapie psychologiczna biore lek fevarin 150 mam obsesyjne mysli a wlasciwie strach przed nozem ze moglbym kogos nim skrzywdzic czasami sa to impulsy jakkby za chwile sie to mialo stac nie wiem czy to w nerwicy jest normalne ?? Lekarz teraz jest na urlopie a leki tych mysli nie likwiduja chcialbym sie zapytac czy rzeczywiscie moge kogos w przyszlosci skrzywdzic ??

W nerwicy natręctw takie stany kiedy myśli nachodzą nas i nie chcą odejść, są charakterystyczne dla tego schorzenia. Dobrze, że podjął Pan terapię i bierze leki. Z biegiem czasu powinny przynieść rezultaty. Proszę na następnej sesji podzielić się z terapeutą swoimi przeżyciami o których Pan napisał.

Pozdrawiam serdecznie.

Szanowny Panie,
Tego typu lęki są w dużej mierze efektem nerwicy. Odczucie ewidentnie utrudnia normalne funkcjonowanie, a wszelkie zapewnienia, że nikomu nie grozi nic z Pańskiej strony będą nieskuteczne i wciąż będzie miał Pan wątpliwości i obawy. Zamiast zapewnień potrzebuje Pan rozwiązania zagadki, skąd u Pana ten lęk, wyobrażenie. Należy poszukać źródeł w indywidualnej terapii.

Witam serdecznie,

Pana 'strach przed nożem' to nic innego jak jeden z typów OCD. Jego nazwa to z ang. Harm OCD i jest jednym z najczęściej występujących typów nerwicy natręctw.

Pan nie boi się noża, a tego co mógłby Pan z nim zrobić - jak Pan sam pisze, boi się Pan, że mógłby Pan kogoś skrzywdzić. Tego typu myśli dominują w przypadku Harm OCD.

Osoby z OCD są sympatyczne, inteligentne, dobre, troszczące się o innych, więc nie skrzywdzi Pan nikogo ani teraz ani w przyszłości.

Skąd to wiem?

Bo na co dzień pracuję z osobami mającymi to schorzenie.

Nerwica natręctw dotyka sfer szczególnie ważnych dla osób z OCD - na przykład chrześcijanin z OCD dla którego bardzo ważna jest religia może (nie musi) dostać nerwicy natręctw na temat właściwego odmawiania modlitwy. To tylko przykład ilustrujący jak działa nerwica natręctw i mechanizm, który jej sprzyja. To właśnie praca nad tym mechanizmem jest kluczem do wyzdrowienia.

Temat OCD - 'żeby napewno nie zrobić nikomu krzywdy' jest więc tylko kolejnym tematem jaki OCD podsyła nieświadomym często problemu osobom, wywołując u nich przykre, stresujące uczucia. Podobnych, przykrych emocji doświadczają ludzie mający nerwicę natręctw na całym świecie - nie jest Pan w tym odosobniony. Sugeruję Panu podjąć terapię behawioralno-poznawczą u terapeuty, który ma doświadczenie w pracy

z nerwicą natręctw.

Więcej informacji o OCD znajdzie Pan na stronie www.polskiterapeuta.co.uk

Jeżeli mają Państwo więcej pytań dotyczących Harm OCD lub innych typów nerwicy natręctw proszę o email na adres info@polskiterapeuta.co.uk

lub o zamieszczenie ich na portalu WP ABC zdrowie.

Pozdrawiam!

Paweł Michałowski

Terapeuta CBT specjalizujący się w leczeniu OCD.