Myśli o krzywdzeniu innych osób a nerwica

Witam! Nie wiem, co mam robić. Ostatnio znowu mam prawdopodobnie nerwicę. Mam myśli, że mogę komuś zrobić krzywdę, choć tego nie chcę. Myślę, że zwariuję i że mam depresję, ale depresji raczej nie mam, bo nie płaczę. Czasem są dni smutne, ale to raczej normalne. Mam mętlik w głowie!!! Oglądam jakiś dany program o tematyce złej, że matka zabiła dzieci, bo była chora psychicznie, i ja w tej danej chwili myślę, czy ja też tak zrobię? Boję się, że mogę kogoś skrzywdzić!!! Chodziłam na wizyty do pani psycholog 1,5 roku temu i powiedziała, że już potrafię radzić sobie sama, że jest dobrze, raz było lepiej, raz gorzej  Nie wiem, co mam robić. Gdy myślę, że potrafię kogoś skrzywdzić, myślę, że tracę rozum. Boję się, że nie dam sobie rady!!!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.
W tym zaburzeniu występują uporczywe, natrętne myśli (obsesje), które pacjent uważa za sprzeczne np. z własnym systemem wartości, przykre, niechciane. Myśli tego typu są uważane za własne, nie są ,,nasyłane" z zewnątrz. Są powodem odczuwanego napięcia, dyskomfortu, cierpienia. Osoba wierząca może więc np. myśleć na ,,bluźniercze tematy", kochająca matka - o skrzywdzeniu własnego dziecka. Często pojawiają się obawy przed możliwością zabrudzenia, zakażenia. Natręctwa mogą również przybierać formę wyobrażeń (np. o treści erotycznej).

Sposobem rozładowywania napięcia pojawiającego się w wyniku obsesji mogą być różnego rodzaju czynności (np. częste sprawdzanie, wielokrotne mycie rąk, odkażanie ubrań, modlitwa) oraz ukierunkowywanie myślenia (np. odliczanie w pamięci). Te czynności nazywane są kompulsjami. Kompulsje mogą, ale nie muszą towarzyszyć obsesjom.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne faktycznie są zaliczane do zaburzeń nerwicowych. Istnieje jednak szereg danych potwierdzających ich podłoże biologiczne. W leczeniu stosuje się z dobrym efektem  leczenie farmakologiczne lekami przeciwdepresyjnymi. Dlatego polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry, który będzie opierał diagnozę na dokładnym wywiadzie oraz osobistym badaniu. Odpowiednio dobrane leki pozwolą odzyskać radość, satysfakcję i pomogą opanować niepokój.

Psychoterapią o udowodnionej skuteczności w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Zaleca się częste sesje - co najmniej 1x w tygodniu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Natrętne myśli dotyczące innych osób

Witam. Zapewne takich pytań otrzymujecie dziennie ze 100. Więc będę jedna z tych stu. Otóż chyba mam problem a mianowicie zdarza mi się wpaść w pułapki myślowe w myśl-otoki i wtedy chodzę jak zaklęta czy zahipnotyzowana drażnią mnie niespodziewane dźwięki czy próby wyciągnięcia z transu przez matkę i w mojej głowie w tedy słyszę jakby nie swoje myśli wypowiadające się o kimś w osobie trzeciej. Ona to, ona tamto... Utrzymuję się to przez tydz-dwa. Mam tak już 4 raz. I boję się iść do specjalisty.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam. Chyba przed chwilą odpisywałem na Pani inne pytanie... Proszę się jednak zebrać na odwagę i pójść do specjalisty, bo Pani bardzo cierpi... Pozdrawiam i życzę odwagi.

0

Dzień dobry!

Właściwym kierunkiem jest właśnie osobista konsultacja, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego. Pełne zrozumienie sytuacji i udzielenie pomocy przekracza możliwości kontaktu internetowego.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Myśli samobójcze i przymus krzywdzenia siebie

Witam Mam pytanie dotyczące mysli samobójczych. I przymusu krzywdzenia siebie. Czego to moga byc objawy skoro nie mam objawów depresji. Nie jestem smutna. Wszystko sie wydaje wporzadku tylko te mysli sa czasem zbyt mocne. To tak jak odczucie głodu który musze zaspokoić.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Proszę koniecznie skonsultować się z psychologiem i psychoterapeutą. Podobne objawy zagrażają zdrowiu i życiu, mogą świadczyć o zaburzeniach takich jak np zaburzenia osobowości. Warto podjąć leczenie.

0
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz

Jeśli jest coś przymusem, raczej świadczy o problemie. Proszę zgłosić się do specjalisty by ocenił czy nie potrzebuje Pani pomocy farmakologicznej lub podjęcia psychoterapii.
Pozdrawiam

Akty autoagresji służą wyładowywaniu nadmiernych emocji, stresu, lęku itp. skierowania ich na siebie (zamiast np. na kogoś, na coś). Myśli o samobójstwie + akty autoagresji mogą świadczyć o depresji maskowanej, kiedy z jednej strony nie widać jej zewnętrznych objawów (np.przygnębienia) niemniej w jakimś stopniu musi Pani cierpieć, skoro zastanawia się Pani nad samobójstwem i dokonuje aktów autoagresji.

Proponuję kontakt z psychologiem celem rozwikłania, co jest tego przyczyną.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty