Natrętne myśli a nerwica natręctw

Witam mam pytanie co to może być, raz na jakiś czas sobie to ubzduram i strasznie siedzi mi to w pamięci i nie daje spokoju wręcz męczy, i strasznie chce sie pozbyć tych myśli ale one mnie męczą raz dłużej raz krócej przkrych zdarzeń z przeszłości itd. Czy to może być nerwica natręctw albo czy możem mieć na to wpływ lek Axotret z izoterniną bo czasami czytam że to może mieć wpływ na samopoczucie. Najczęściej są to głupie myśli które nie są zgodne ze mną i mnie brzydzą, albo o krzywdzie kkogoś

Najczęściej podobne objawy maja tło emocjonalne. Aby to jednak stwierdzić należy się zgłosić do psychologa, podjac diagnostykę, a w razie potrzeby psychoterapię.

Witam. Myśli o których Pan wspomina rzeczywiście mają natrętny charakter. Dodatkowo pisze Pan, że wzbudzają one negatywne emocje. Bez rzetelnego wywiadu z Panem trudno mi się wypowiedzieć, czy to nerwica. Na pewno natomiast warto się temu przyjrzeć. Całkiem prawdopodobne jest to, że w myślach tych są zawarte Pańskie skrywane emocje, których stara się Pan nie dopuścić do siebie, a które i tak powracają bez Pańskiej kontroli. W celu poradzenia sobie z takim objawem polecam Panu zgłoszenie się na psychoterapię. Najlepiej, by była to terapia psychodynamiczna lub analityczna. Praca taka pozwoliłaby Panu lepiej zrozumieć siebie, złagodzić lub wyeliminować objaw oraz poczuć się pewniej chociażby w sferze kontaktów z innymi ludźmi. Małgorzata Danielewicz

Zgadzam sie, że diagnoza przez internet jest trudna, tym bardziej, że bierze Pan leki. W tej sytuacji najlepiej byłoby w pierwszej kolejności udać się do psychiatry.
Jeśli okaże się, że rzeczywiście jest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD, nerwica natręctw), to proszę jak najszybciej podjąć terapię poznawczo-behawioralną. Jest ona krótkoterminowa, zdroworozsądkowa i ma udowodnioną skuteczność. W Warszawie jest dużo terapeutów pracujących w tym podejściu. Podaję link do listy licencjonowanych psychoterapeutów pracujących w tym podejsciu: http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci
Zaznaczam też, że nadają się również terapeuci, którzy są w trakcie zdobywania certyfikatu.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika Farley