Ucisk w górnej części gardła od 10. lat a nerwica natręctw

Witam.Od 10 lat mecze sie z napadowym sciskiem w gornej czesci gardla...jest to dziwne uczucie ktore mozna porownac do ucisku w gardle kiedy powstrzymujemy placz..dokladnie tak samo tak mocno sciska az boli..mam przy tym trudnosci w polykaniu..taki stan utrzymuje sie 1 lub 2 dni lub w ciagu dnia lapie mnie kilka razy w ciagu dnia..stwierdzono u mnie nerwice natrectw nie wiem czy ma to zwiazek z moja przypadloscia?

Pozdrawiam

Dzień dobry, nie pisze pani, czy w związku z nerwicą natręctw podjęła się pani własnej psychoterapii. A byłby to najlepszy sposób na wyjaśnienie pani wątpliwości. Zachęcam panią serdecznie do terapii lub jeśli ma pani swojego terapeutę do zgłoszenia mu tych wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

Ucisk w gardle jak najbardziej może być objawem lękowym, ale ja też postarałabym się najpierw wykluczyć przyczyny związane z układem pokarmowym i hormonalnym (tarczyca).
Po drugie, proszę spróbować zaobserwować, kiedy pojawia się ucisk - w jakiejś konkretnej sytuacji? Jakie myśli towarzyszą pojawieniu się tego objawu?
Po trzecie, proszę spróbować systematycznie cwiczyć relaksację - nie dopiero, gdy pojawi się ucisk, ale systematycznie, przynajmniej raz dziennie. Najprostsza metoda: wziąć głęboki wdech i wypuszczać go przynajmniej dwa razy dłużej niż trwał wdech.
Po czwarte, jak najbardziej zgadzam się z powyższymi wypowiedziami: proszę podjać psychoterapię, najlepiej poznawczo-behawioralną. Jest ona krótkoterminowa i ma udowodnioną skuteczność. Podaję link do listy licencjonowanych psychoterapeutów pracujących w tym podejsciu: http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci
Zaznaczam też, że w Pani okolicy mogą też pracować terapeuci, którzy są w trakcie zdobywania certyfikatu. Ewentualnie proszę poszukać kogoś, kto podejmie się terapii przez internet.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika Farley