Metody leczenia nerwicy religinej

Jakie są konkretne metody leczenia tak zwanej nerwicy religijnej (oprócz farmakoterapii) ?

Witam,

jak rozumiem chodzi Panu o nerwicę natręctw na tle religijnym? Leczenie nerwicy natręctw wszelkiego rodzaju leczy się podobnie. Zachęcam do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą. Specjalista przeprowadzi z Panem wywiad dotyczący problemu, określi, czy oprócz psychoterapii konieczne będzie stosowanie farmakologii (najprawdopodobniej nie). Zawsze pomocne są wszelkie ćwiczenia wykonywane pod kontrolą psychologa, które mają uczyć osobę doświadczającą trudności, że nic się złego nie dzieje, pomimo nie wykonania określonych/natrętnych czynności.

Zachęcam do udania się do Poradni Zdrowia Psychicznego, najbliższej w Pana miejscu zamieszkania. Nie jest konieczne żadne skierowanie by uzyskać tam pomoc.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam,

Jeśli poprzez "nerwicę religijną: rozumie Pani nerwicę natręctw, którą dziś określa się mianem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, to w leczeniu stosuje się psychoterapię terapię poznawczo-behawioralną. Skuteczność terapii behawioralno-poznawczej w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest wysoka. Niektóre badania wskazują nawet, że jej efektywność jest porównywalna do farmakoterapii. Jednak są dwa argumenty za psychoterapią. Po pierwsze, prawdopodobieństwo nawrotu po odstawieniu leku jest bardzo duże. Po drugie, farmakoterapia w znacznym stopniu obciąża organizm.

Zachęcam więc do podjęcia terapii. Warto jednak zwrócić uwagę, aby psychoterapeuta miał ukończone nie tylko 5-letnie studia psychologiczne ale również 4 letnią szkołę psychoterapii. Dopiero wówczas może w sposób odpowiedzialny prowadzić terapię.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.martadziekanowska.wordpress.com

Witam,

Jeśli poprzez "nerwicę religijną: rozumie Pan nerwicę natręctw, którą dziś określa się mianem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, to w leczeniu stosuje się psychoterapię terapię poznawczo-behawioralną. Skuteczność terapii behawioralno-poznawczej w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest wysoka. Niektóre badania wskazują nawet, że jej efektywność jest porównywalna do farmakoterapii. Jednak są dwa argumenty za psychoterapią. Po pierwsze, prawdopodobieństwo nawrotu po odstawieniu leku jest bardzo duże. Po drugie, farmakoterapia w znacznym stopniu obciąża organizm.

Zachęcam więc do podjęcia terapii. Warto jednak zwrócić uwagę, aby psychoterapeuta miał ukończone nie tylko 5-letnie studia psychologiczne ale również 4 letnią szkołę psychoterapii. Dopiero wówczas może w sposób odpowiedzialny prowadzić terapię.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.martadziekanowska.wordpress.com

Witam,

Jeśli poprzez "nerwicę religijną: rozumie Pan nerwicę natręctw, którą dziś określa się mianem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, to w leczeniu stosuje się psychoterapię terapię poznawczo-behawioralną. Skuteczność terapii behawioralno-poznawczej w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest wysoka. Niektóre badania wskazują nawet, że jej efektywność jest porównywalna do farmakoterapii. Jednak są dwa argumenty za psychoterapią. Po pierwsze, prawdopodobieństwo nawrotu po odstawieniu leku jest bardzo duże. Po drugie, farmakoterapia w znacznym stopniu obciąża organizm.

Zachęcam więc do podjęcia terapii. Warto jednak zwrócić uwagę, aby psychoterapeuta miał ukończone nie tylko 5-letnie studia psychologiczne ale również 4 letnią szkołę psychoterapii. Dopiero wówczas może w sposób odpowiedzialny prowadzić terapię.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.martadziekanowska.wordpress.com