Leczenie nerwicy natręctw utrudniającej życie

Witam, Moim problemem jest nerwica natręctw(tak przynajmniej mi się wydaje). Ciągle odczuwam potrzebę robienia danej czynności określoną liczbę razy. Ciągle wydaje mi się np. podczas kąpieli że mam na rękach substancje wybielającą lub krem depilujący i włosy mi wypadną. Wszystko muszę zrobić równo i kilka innych fobii. Bardzo utrudnia mi to życie. Co mam zrobić? Asia P.S. Dodam że trwa to już bardzo długo, nie pamiętam dokładnie ale na pewno kilka lat.

Witam,
w przypadku takich objawów zalecana jest psychoterapia. Istnieją rózne podejścia terapeutyczne. Dobrą i skuteczną metodą, oraz stosunkowo krótkotwałą jest terapia poznawczo-behawioralna, nastawiona jest ona bezpośrednio na objawy, stosuje się w niej metody ekspozycji oraz poznawczej restrukturyzacji. Może się Pani nieco zapoznać z metodą poprzez lekturę np. Bourne "Lęk i fobia" Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego jest to książka dla pacjentów, bądź umówic się na spotkanie z terapeutą, on z pewnością wyjasni metodę. Terapia natręctw wymaga, jak każda inna nieco wysiłku od pacjenta, zawsze jest to dla pacjenta pracą, jednak warto podjąć wyzwanie, bo może ona znacznie zredukować objawy, tak, że życie znów stanie się dla Pani normalne. Dodać trzeba, ze nieleczone objawy mogą się z czasem nasilać. Zachęcałabym do kontaktu z profesjonalnym terapeutą. W terapii zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (nerwicy natręctw) stosuje się także leczenie farmaceutyczne, naczęsciej w bardziej nasilonych przypadkach, jednak psychoterapia nadal pozostaje ważnym składnikiem leczenia i do niej bym Panią zachęcała.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) powinny być leczone przez lekarza psychiatrę za pomocą leków. Wspomagająca terapia psychologiczna ma także duże znaczenie, ale bez farmakoterapii rokowanie jest dużo trudniejsze.
Oczywiście najpierw potrzebna jest diagnostyka.
Uporczywa natręctwa występują także w różnych zespołach psychopatologicznych, wtedy potrzebne jest zindywidualizowane leczenie.
Leczenie nie jest łatwe, ani szybkie, ale warto je podjąć, bo po skutecznym leczeniu jakość życia znacznie poprawia się.
Podsumowując, proponuję pilną wizytę u lekarza, specjalisty psychiatrii. Pozdrawiam. JW