Z jakim lekarzem należy skonsultować problemy natury psychologicznej?

Dzień dobry, mój przyjaciel ma dużo różnych problemów natury psychologicznej, nie chcemy dobierać mu żadnych chorób psychicznych na podstawie objawów bo są po prostu bardzo różne więc przychodzę z pytaniem do kogo się udać po jakąś diagnoze? Czy są psychiatrzy który zajmują się "każdą" chorobą, czy może trzeba chodzić z nadzieją, że trafi się na odpowiedniego?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry.

Nie ma czegoś takiego jak "problemy natury psychologicznej". Rozumiem, że chodzi o różne objawy psychopatologiczne (problemy w funkcjonowaniu psychicznym).

Zalecana jest wizyta w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie psycholog lub psychiatra na podstawie badania zdecyduje jakie leczenie jest wskazane - terapia i/lub leki.

Dzień dobry

Może dla ułatwienia podpowiem czym zajmuje się każdy ze specjalistów zdrowia psychicznego, aby rozwiać wszelką wątpliwość.

Psychiatra jest lekarzem, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób psychicznych oraz leczeniem farmakologicznym. Psycholog natomiast zajmuje się np. poradnictwem psychologicznym, diagnostyką osobowości, intelektu, wsparciem emocjonalnym, interwencją kryzysową czy psychoedukacją.

Przede wszystkim ważna jest atmosfera w jakiej udzielane jest wsparcie i czy osoba wspomagana czuje się komfortowo i bezpiecznie w relacji pomocowej. To bardzo ważny czynnik bo pomaga to zbudować zaufanie pacjenta do lekarza/psychologa i otworzyć się przed specjalistą.

Psychiatra/Psycholog na podstawie rozmowy zidentyfikuje trudności i zaproponuje odpowiednią formę leczenia/wsparcia. Psychiatra może zlecić także dodatkowe badania, a psycholog odpowiednie testy.

Rozumiem że ta sytuacja jest dla Państwa krępująca, ale nie ma się czego obawiać. To specjalista jest odpowiedzialny za poprowadzenie rozmowy, wyjaśni również wszelkie wątpliwości jeśli takie się pojawią. Warto o nich mówić :)

Polecam zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego celem dobrania odpowiedniej formy pomocy.

Pozdrawiam,

Magdalena