Czy powinnam zmienić nurt psychoterapeutyczny?

Witam, jestem po 15 sesji terapeutycznej psychoterapii psychoanalitycznej. Mam zaburzenia lękowe. W Internecie przeczytałam, że to nie jest dobra terapia dla mnie, że ten nurt w ogóle nie jest skuteczny. Co mam robić? Nie wyobrażam sobie zmiany terapeuty, ale też nie czuję się lepiej po tych 15 spotkaniach. Czy zostałam zmanipulowana i powinnam zmienić terapeutę, czy zostać u swojego, skoro mam do niego pewne zaufanie. A może on jakoś zbudował to zaufanie poza mną? Co ma robić, komu i czemu wierzyć?

Witam. Jeżeli nawiązała Pani relację z psychoterapeutą do którego Pani uczęszcza i istnieje między Panią a nim zaufanie, to nie warto pochopnie i na podstawie opinii z internetu o danym nurcie podejmować decyzji. Myślę też, że bez Pani woli i udziału zbudowanie tego zaufania nie miałoby miejsca, więc widocznie coś pozytywnego w relacji między psychoterapeutą a Pani się zadziało. Najrozsądniej by było omówić właśnie z nim swoje wątpliwości, obawy, emocje. To może oczyścić atmosferę i bardzo pomóc w procesie leczenia. Poza tym badania naukowe nie potwierdzają wyższości jakiegoś wybranego nurtu psychoterapii nad innym w skuteczności leczenia, wiele zależy od tego, czy uda się zbudować relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, szczególnie, że sam proces psychoterapii nie jest łatwy. 15 sesji psychoterapii, przy założeniu, że odbywają się raz na tydzień, to jakieś 4 miesiące, a to nie jest dużo jeśli chodzi o osiągnięcie dobrostanu w przypadku zaburzeń lękowych. Proszę nie podejmować pochopnych decyzji i najpierw porozmawiać szczerze z psychoterapeutą. Pozdrawiam.