Czy terapeuta prawidłowo prowadzi terapię?

Witam, chodze do psychologa psychodynamicznego od ok juz 5 miesiecy z podejrzeniem zaburzen osobowosci. Zastanawiam sie po jakim czasie powinien byc zawarty kontrakt terapeutyczny i ustalnone cele terapii, bo nic nie spisywalismy ? Nie bylam tez skierowana do psychiatry, by mnie zdiagnozowal. Zastanawiam sie, czy terapeuta prawidlowo prowadzi terapie, bo rodzi sie we mnie poczucie nieufnosci w stosunku do niego.

Dzień dobry, warto zapytać o to swojego terapeutę. Myśle, że kompetentnie odpowie na wszystkie nurtujące Panią pytania. Często kontrakt ustala się słownie, nic się nie spisuje i nie podpisuje. Kontrakt to omówienie zasad terapii (ilość spotkań w tygodniu, czas trwania, zasady płatności i odwoływania, itp.). Jeśli chodzi o cele to rozmawia się o nich po wstępnej diagnozie. Nie zawsze pacjent wymaga konsultacji psychiatrycznej, dlatego nie zawsze jest też kierowany. Jednak warto porozmawiać ze swoim terapeutą o Pani wątpliwościach, jestem pewna, że wpłynie taka rozmowa pozytywnie na relacje terapeutyczną. Być może pozwoli Pani zwiększyć swoje zaufanie do terapeuty, być może jest to np wynik jakiegoś przeniesienia i taka rozmowa pozwoli omówić jakiś nowy wątek.
Pozdrawiam A. Pacia

Najpierw trzeba sprawdzić czy ów psychoterapeuta ma odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego kwalifikacje. Takie certyfikaty wydaje Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (proszę sprawdzić na ich stronach www, bo tam powinny być wykazy osób posiadających certyfikaty). Po tylu miesiącach kontaktów powinien być już dawno zawarty kontrakt terapeutyczny i omówione cele terapii.