Czy możliwe jest wyjście z nerwicy przy pomocy samej terapii?

Cierpie na nerwice lekowa. Od ponad 2 lat uczeszczam na terapie indywidualna,jest to bodajze terapia dynamiczna.Moje samopoczucie jednak nadal sie nie zmienilo,a moja terapeutka od jakiegos czasu doradza mi zebym wlaczyla rowniez leki.Jestem troche zdziwiona poniewaz po uprzedniej terapii grupowej mam takie doswiadczenie ze psycholodzy glownie doradzali terapie. Moje pytanie jest takie czy mozliwe jest wyjscie z nerwicy przy pomocy samej terapii?

Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl/

Jest to możliwe. Zależy jednak od nasilenia objawów i "stopnia" trudności emocjonalnych. W takiej sytuacji leki traktuje się jako formę wspierającą, mającą ułatwić leczenie i pracę nad sobą w psychoterapii ( a nie jako terapię zamiast psychoterapii). Warto dopytać swojego psychoterapeutę o powód tej decyzji- zna Panią i Pani trudności więc będzie potrafiła uzasadnić swój pomysł. Otworzy to także pole do rozmowy i budowania zaufania.

Witam,
dla wielu pacjentów cierpiących na nerwice sama psychoterapia jest wystarczająca, w niektórych przypadkach pomocne jednak jest wspomaganie lekami. Zawsze należy podchodzić do tej kwestii indywidualnie. Czy po dwóch latach terapii nie odczuwa pani żadnej poprawy? Może warto omówić to ze swoja terapeutką i ewentualnie rozważyć innego psychoterapeutę/rodzaj terapii czy może właśnie włączenie leków?

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

psychoterapia poznawczo-behawioralna, terapia schematu: http://poznacsiebie.pl