Czy dotyk w terapii psychodynamicznej jest dozwolony?

Czy dotyk w terapii psychodynamicznej jest dozwolony? Moja Terapeutka ewentualnie wymieni ze mną uścisk dloni. Słyszałam że niektórzy przytulaja się do swoich terapeutów. Czy to zależy od nurtu czy od terapeuty? Jeśli bym się przytuliła do Terapeutki czy ona by mnie odepchnela?

Warto zapytać o to swoją terapeutkę. Rzeczywiście w terapii psychodynamicznej dotyk, przytulanie nie są metodami preferowanymi, raczej się ich nie stosuje. Są nurty i szkoły, które stosują podobne metody lub też je dopuszczają. Zachęcałabym jednak by wszystkie te kwestie i wątpliwości omówić z terapeutką. Będzie potrafiła najlepiej i najrzetelniej wyjaśnić, szczególnie w kontekście tej konkretnej relacji terapeutycznej.

Witam,

Raczej terapeuci nie przytulają się ze swoimi klientami. Powiedziałam raczej, gdyż w pewnym sensie mogą być od tego wyjątki. Ja sama w przypadku klientki, z którą długo pracowałam i która była w bardzo silnym przeżywaniu swojego smutku, raz przytuliłam się kiedy mnie o to poprosiła. Był to raczej uścisk mający dodać otuchy i poczucia empatii. Zrobiłam to na prośbę klientki, ale również było to w zgodzie ze mną. Nie czułam, że przekraczam tu swoje granice. Dodam, jednak, że była to jednorazowa sytuacja. Myślę, że zupełnie byłoby inaczej gdyby to był klient mężczyzna.
Myślę, że jeżeli odczuwasz potrzebę przytulenia się do swojej terapeutki, ale obawiasz się odepchnięcia przede wszystkim opowiedz jej o tym. Relacja terapeutyczna powinna stwarzać jasne i bezpieczne warunki dlatego dobrze byłoby abyś dowiedziała się jakie jest stanowisko Twojej terapeutki. Jeżeli ona zdecyduje się, że nie chce tego zrobić nie traktuj tego od razu jako odrzucenie. Często tak się dzieje, że mamy dużo empatii, ciepła i zrozumienia dla osoby choć jednocześnie chcemy utrzymać pewien dystans fizyczny. Działa to w obie strony.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska