Czy psychoterapeuta może mnie za to krytykować i podważać moje decyzje?

Witam serdecznie! Od 9 miesięcy uczęszczam na terapię psychodynamiczną. Zaczęłam mieć wątpliwości co do tego. Opowiadałam terapeucie o moich nieudanych związkach i mam wrażenie, że on mnie wini, że się spotkałam z jednym chłopakiem,a nie z drugim. Niby rozumie powody, ale niejednokrotnie mi to wypominał. Czuję się jakbym rozmawiała z dr Jackyll'em i panem Hyde'em. Czy psychoterapeuta może mnie za to krytykować i podważać moje decyzje? Pozdrawiam,

Witam
Psychoterapeuta nie może krytykować czy podważać decyzji pacjenta , bo to jego życie i jego decyzje. Natomiast terapeuta może wskazać konsekwencje podjętej decyzji , czym ona skutkuje dla pacjenta. Proszę się zastanowić, czy na pewno reakcja terapeuty jest obwinianiem, krytykowaniem czy może jest wskazówką do zmiany swojego postępowania, informacją, w jakim obszarze należy coś zmienić, aby uporządkować to, co wymaga uporządkowania.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Dzień dobry,

O swoich odczuciach dotyczących przebiegu terapii, a nade wszystko o wątpliwościach co do postępowania Pani terapeuty, należałoby mu powiedzieć. Warto podkreślić, że - jak sama Pani pisze - "ma Pani wrażenie", że jest krytykowana i obwiniana za swoje życiowe wybory i to "wrażenie" właśnie winno być poddane analizie podczas procesu terapeutycznego, jak również to, że osoba terapeuty jawi się w Pani oczach raz jako "dobry", a raz jako "zły policjant".

Na koniec informacja, że ambiwalentny stosunek do terapeuty w trakcie terapii jest zjawiskiem naturalnym (by nie powiedzieć, że wręcz "pożądanym") - w jego osobie bowiem "umieszcza" Pani swoje uczucia skierowane nie tylko do niego, ale i do innych ważnych osób w Pani życiu - nie ma więc nic dziwnego w tym, że uczucia te są aż tak zmienne i zróżnicowane.
Tak czy inaczej - należałoby tę część Pani wewnętrznego świata, który uruchamia się podczas terapii poddać analizie - do czego Panią namawiam.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

www.abovo.bialystok.pl