Psychoterapeuta nie ocenia i nie porównuje problemów, a tym bardziej nie powinien krytykować czy oceniać pacjenta. Jego zadaniem jest wsparcie, zrozumienie i pomoc w poradzeniu sobie z trudnościami niezależnie od ich natury. Dodatkowo obowiązuje go tajemnica, dlatego żadne informacje nie powinny wyjść poza spotkanie terapeutyczne. Zachęcam zatem do działania i zaufania. Profesjonalista będzie wstanie Pani pomoc.
Dzień dobry, psychoterapeuta na pewno nie wyśmieje Pani problemu, będzie starał się Panią zrozumieć i pomóc. Razem z Panią poszuka przyczyny problemu i postara się pomóc Pani w odnalezieniu rozwiązania. Nie ma też dla profesjonalnego terapeuty tematów "bardziej i mniej poważnych". Wszystko, co budzi dyskomfort, jest przyczyną cierpienia jest ważne i poważne. Pani problem dotyczy bardzo ważnej sfery w życiu każdej kobiety, jej seksualności, więc trudno mi nawet wyobrazić sobie, żeby ktoś mógł uznać, że to jest "niepoważne".
Niektórym osobom może się wydawać, że np.: fobia pająków jest czymś błahym, a dotknięta nią osoba "po prostu histeryzuje". Jednak żaden terapeuta nie wypowie takiego stwierdzenia, bo wie, że tego typu fobia może ograniczać funkcjonowanie tej osoby, może sprawiać ogromne cierpienie, w konsekwencji którego może pojawić się depresja lub inne problemy. Fobię tą się leczy zgodnie z opracowanymi protokołami. Naukowcy potraktowali ją na tyle poważnie, że opracowali metody jej leczenia.
Oczywiście może Pani początkowo odczuwać lęk, wstyd czy dyskomfort mówiąc o swoim problemie. Rozmowy o seksie i seksualności mogą na początku budzić w nas różne emocje, jednak proszę dać sobie czas, bo z czasem lęk się zmniejsza a uczucie dyskomfortu mija. Z każdą minutą spotkania, z każdym spotkaniem będzie Pani łatwiej mówić i będzie się Pani czuć swobodniej. Psychoterapeuta zrozumie Pani uczucia, obawy, odczuwany dyskomfort i na pewno nie będzie wyśmiewał.
Trzymam za Panią kciuki! Powodzenia!
Takie obawy są naturalne, przeżywa je wiele osób decydujących się na psychoterapię. Ale naturalne nie oznacza słuszne :) Terapeuta nie będzie oceniał, tylko pomoże rozwiązać problem.
Dzień dobry
Proszę o swoich obawach i lękach związanych z terapią i relacją terapeutyczną - powiedzieć terapeucie/terapeutce. Czy to będzie na pierwszym czy kolejnym spotkaniu - zawsze na bieżąco, choć może to być krępujące. Terapia bywa trudna, ponieważ dotykamy trudnych tematów, ale to trochę jak z siłownią...
Jeśli jest Pani osobą wierzącą, to proszę sobie przypominać, że nasze ciało i psychikę zapragnął, stworzył i nieustannie kocha dobry Bóg. My zatem też musimy :) kochać siebie w każdym wymiarze.
Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia
Pozdrawiam
Łucja Fitchman
Witam!
Genofobia to zaburzenie, które się leczy m.in. poprzez psychoterapię. Zadaniem terapeuty jest udzielać pomocy. Krytyka i wyśmiewanie są niedopuszczalne. Czego więc Pani się obawia tak na prawdę? Proszę się zastanowić i opowiedzieć o tym terapeucie. Mówienie o uczuciach, myślach, obawach to podstawa skutecznej terapii, bo podstawą terapii jest dobra więź z terapeutą. Może tego się Pani boi?
Powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęk przed spotkaniem z psychoterapeutą – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy powinnam zmienić psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy psychoterapeuta może mnie za to krytykować i podważać moje decyzje? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeutki? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Niechęć do życia, chociaż mam dopiero 20 lat – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Psychoterapeuta w Warszawie – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Miłość do psychoterapeuty – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Relacja z psychoterapeutą – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Fantazje seksualne o psychoterapeucie – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
artykuły
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Psychoterapia długoterminowa
Jedną z gałęzi psychoterapii jest psychoterapia dł