Co zrobić, jeśli uzależniłem się od psychoterapeuty?

dzien dobry mam trudne pytanie chodze na psychoterapie od pewnego czasu czuje ze chyba sie uzalezniam albo przywiazuje do terapeuty moja terapeutka to piekna kobieta boje sie ze sie zauroczylem czy przerwac terapie przychodze chyba tylko po to zeby ja zobaczyc mam fantazje na jej temat ale trudno bedzie mi to jej powiedziec pewnie sie zdenerwuje albo przerwie terapie przeciez nie moge terapeutce powiedziec ze mnie podnieca swoja osobowoscia swoim wyglądem nie potrfilbym pozniej spojrzec jej w oczy poprostu wstyd czasami mysle tylko o teraputce

Dzień dobry,

Uczucie przywiązania do terapeuty, które pojawia się w toku terapii jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym, a wręcz pożądanym, dlatego nie ma Pan powodu, aby się czegoś obawiać, czy martwić. Zdarza się i to wcale nierzadko, że osoby uczestniczące w terapii zaczynają odczuwać wobec terapeuty różnego rodzaju uczucia, wyobrażenia i fantazje (również erotyczno-seksualne). Nie zawsze też uczucia te mają pozytywny charakter, co traktuje się jako normę. Można również w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że uczucia do terapeuty świadczą o prawidłowym przebiegu terapii.
Wobec powyższego warto bez obaw opowiedzieć terapeutce o swoich uczuciach do niej, co pozwoli Panu również je przeanalizować i poddać weryfikacji. Z całą pewnością nie ma powodów, by wstydzić się, a na pewno nie powinno się tych uczuć ukrywać, bo są one jakąś "częścią" Pana wewnętrznego świata i świadczą o tym, że m.in. jest Pan żywą osobą, która, tak jak właściwie każdy człowiek, przywiązuje się do osób, które odbiera jako życzliwe i rozumiejące.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski www.abovo.bialystok.pl

Dzień Dobry Panu,

Zachęcałabym Pana, by podjął Pan to wyzwanie i wniósł ten wątek, do osobistej sesji z Panią Terapeutką, celem przepracowania...,oraz decyzji, co dalej? ( by mógł Pan skupić się na efektywności psychoterapii).

Życzę Panu odwagi i pomyślności!
irena.mielnik.madej@gmail.com