Witam,
scenariusz wizyty u psychologów mogą wyglądać różnie, zależnie od nurtu, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj trwają 50 minut. Profesjonalnie pracujący psycholog jest świadomy tego, z jakimi emocjami może dla pacjenta wiązać się korzystanie z jego usług i w związku z tym zrobi wszystko, aby zapewnić w gabinecie jak największe poczucie bezpieczeństwa, stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie na nawet najtrudniejsze tematy. To co ‘pracuje’ w terapii, to przede wszystkim relacja między terapeutą a klientem. Proszę zastanowić się, czy nie warto kolejnego spotkania ze swoim terapeutą poświęcić na rozmowę o swoich wątpliwościach, potrzebach i oczekiwaniach wobec wspólnej pracy – być może szczera rozmowa pomoże Państwu pójść krok dalej we wspólnej pracy. Proszę pamiętać, że celem terapii nie jest otrzymanie od psychologa gotowych recept i rad, jak żyć, żeby być szczęśliwym. Może Pan jednak oczekiwać, że wkładając wysiłek w proces terapeutyczny, znajdzie Pan odpowiedź na te pytania - niezbędnym czynnikiem do tego efektu jest jednak zaufanie do terapeuty.
Pozdrawiam
Elwira Chruściel
Dzień dobry, pisze pan o wizycie u psychologa, nie psychoterapeuty. Psycholog i psychoterapeuta to nie są tożsame pojęcia. Czy uczestniczy pan w psychoterapii czy korzysta pan z pomocy psychologicznej - warto wyjaśnić te kwestie. Co do psychoterapii wizyty trwają zazwyczaj 45 - 50 min, odbywają się raz w tygodniu, myślę, że żaden terapeuta niezależnie od podejścia nie doradzi panu co ma pan robić, z kolei terapeuci np. behawioralno - poznawczy mogą zastosować pewne ćwiczenia, narzędzia pomagające radzić sobie z objawami. Zachęcam do omówienia tych kwestii z prowadzącym psychologiem. Pozdrawiam.
Witam,
trudno jednoznacznie określić to jak powinna czy nie powinna trwać sesja u psychologa czy psychoterapeuty. Wiele zależy od tego w jakim podejściu ów psycholog czy terapeuta pracują. Inaczej będzie wyglądała sesja u terapeuty behawioralno-poznawczego, inaczej u psychodynamicznego. Wydaje się jednak ważne aby pamiętać, że nawet po wielu latach spędzonych w terapii u jednego terapeuty czasem mimo kilku sesji w tygodniu, zawsze sesje będą się różnić od siebie.
Wydaje się także ważne to jakie są Pana oczekiwania i wyobrażenia na temat takich spotkań oraz to czy w gabinecie jest przestrzeń na to by te kwestie omawiać z psychologiem/terapeutą.
Pozdrawiam,
Zachęcam przede wszystkim do omówienia otwarcie swoich wątpliwości z tym psychologiem. Na przykład warto zapytać, na co się umówiliście (czyli jaki jest kontrakt?): na doraźne konsultacje czy na psychoterapię? Co ma być efektem tych spotkań? Ile czasu zajmie cały proces? W jakim nurcie pracuje ten specjalista? (od tego zależy w dużym stopniu przebieg każdej sesji).
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak często powinny odbywać się wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Cennik psychologa – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeutki? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Jak powinna wyglądać terapia? – odpowiada Mgr Katarzyna Troć
- Jak wygląda wizyta w gabinecie? – odpowiada Dr n. med. Joanna Meder
- Zmiana psychologa w trakcie terapii? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Czym się kierować przy wyborze psychologa do dalszej terapii? – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Czy można przeprowadzić terapię online? – odpowiada Mgr Elżbieta Schabowska
- Czy zmiana ceny wizyty to zachęta do zakończenia terapii? – odpowiada Mgr Katarzyna Kapral
- Nerwica lękowa a przebieg psychoterapii – odpowiada Mgr Violetta Ruksza