Jak wyglądają wizyty u psychologa?

Witam, ostatnio zacząłem chodzić do psychologa z depresją i załamaniem pewną sytuacją życiową, i wygląda to trochę inaczej niż sądziłem bo myślałem że Pan Psycholog mi doradzi i pomoże się "pozbierać" a wygląda to jak spowiedź:Ja przychodzę,mówię co mi leży na sercu a Pan psycholog zapisuje w kartę i po 30min. idzie ze mną do rejestracji umówić kolejną wizytę. Czy tak wyglądają wizyty u Psychologa? Czy jednak dobrze sądziłem i się nie pomyliłem a wizyta powinna wyglądać inaczej?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Witam,

scenariusz wizyty u psychologów mogą wyglądać różnie, zależnie od nurtu, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj trwają 50 minut. Profesjonalnie pracujący psycholog jest świadomy tego, z jakimi emocjami może dla pacjenta wiązać się korzystanie z jego usług i w związku z tym zrobi wszystko, aby zapewnić w gabinecie jak największe poczucie bezpieczeństwa, stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie na nawet najtrudniejsze tematy. To co ‘pracuje’ w terapii, to przede wszystkim relacja między terapeutą a klientem. Proszę zastanowić się, czy nie warto kolejnego spotkania ze swoim terapeutą poświęcić na rozmowę o swoich wątpliwościach, potrzebach i oczekiwaniach wobec wspólnej pracy – być może szczera rozmowa pomoże Państwu pójść krok dalej we wspólnej pracy. Proszę pamiętać, że celem terapii nie jest otrzymanie od psychologa gotowych recept i rad, jak żyć, żeby być szczęśliwym. Może Pan jednak oczekiwać, że wkładając wysiłek w proces terapeutyczny, znajdzie Pan odpowiedź na te pytania - niezbędnym czynnikiem do tego efektu jest jednak zaufanie do terapeuty.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel

0

Dzień dobry, pisze pan o wizycie u psychologa, nie psychoterapeuty. Psycholog i psychoterapeuta to nie są tożsame pojęcia. Czy uczestniczy pan w psychoterapii czy korzysta pan z pomocy psychologicznej - warto wyjaśnić te kwestie. Co do psychoterapii wizyty trwają zazwyczaj 45 - 50 min, odbywają się raz w tygodniu, myślę, że żaden terapeuta niezależnie od podejścia nie doradzi panu co ma pan robić, z kolei terapeuci np. behawioralno - poznawczy mogą zastosować pewne ćwiczenia, narzędzia pomagające radzić sobie z objawami. Zachęcam do omówienia tych kwestii z prowadzącym psychologiem. Pozdrawiam.

0

Witam,

trudno jednoznacznie określić to jak powinna czy nie powinna trwać sesja u psychologa czy psychoterapeuty. Wiele zależy od tego w jakim podejściu ów psycholog czy terapeuta pracują. Inaczej będzie wyglądała sesja u terapeuty behawioralno-poznawczego, inaczej u psychodynamicznego. Wydaje się jednak ważne aby pamiętać, że nawet po wielu latach spędzonych w terapii u jednego terapeuty czasem mimo kilku sesji w tygodniu, zawsze sesje będą się różnić od siebie.
Wydaje się także ważne to jakie są Pana oczekiwania i wyobrażenia na temat takich spotkań oraz to czy w gabinecie jest przestrzeń na to by te kwestie omawiać z psychologiem/terapeutą.

Pozdrawiam,

0

Zachęcam przede wszystkim do omówienia otwarcie swoich wątpliwości z tym psychologiem. Na przykład warto zapytać, na co się umówiliście (czyli jaki jest kontrakt?): na doraźne konsultacje czy na psychoterapię? Co ma być efektem tych spotkań? Ile czasu zajmie cały proces? W jakim nurcie pracuje ten specjalista? (od tego zależy w dużym stopniu przebieg każdej sesji).

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak przekonać kogoś do wizyty u psychologa?

jak przekonac siostre aby zauwazyla ze to jak sie zachowuje wymaga wizyty u psychologa? siostra notorycznie zaciąga pożyczki -których nie oddaje,okrada najbliższych ,manipuluje i oszukuje nas-ona nie widzi w tym nic złego lub przerzuca winne na innych.jak do niiej dotrze
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Witam,
Niestety jeśli siostra nie chce zauważyć problemu, to minie trochę czasu zanim dojdzie do wniosków, że coś z tym trzeba zrobić.
Proszę uzbroić się w cierpliwość.
Pozdrawiam

0

Pani siostra ma poważny problem i to będzie bardzo trudne ale proszę się nie poddawać. Być może będą potrzebne radykalne sposoby. Nie może Pani żyć za siostrę, czas żeby zaczęła odczuwać konsekwencje swoich działań, mam na myśli konsekwencje emocjonalne. Zachęcam, żeby na razie Pani skorzystała z pomocy terapeuty, aby nauczyć się nowych strategii postępowania. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy potrzebuję wizyty u psychologa?

Witam! Mam pytanie ponieważ mam dziwne objawy podejrzewam nerwice lecz nie jestem do końca pewna wydaje mi się ze mam jakiegoś raka myśle o najgorszych chorobach. Mam dziwne ataki mianowicie nagle zaczyna mi szybko bić serce, trzęsę się cała i dziwnie się czuje (nie potrafię opisać tego uczucia) jakby tkwiły we mnie jakieś emocje. Boje się ze zemdleje choc puls mam bardzo wysoki. Zaczynam panikować i płakać. Wtedy zawsze wezmę krople na uspokojenie i po kilku minutach mi przechodzi ale potem jestem bardzo zmęczona ze najlepiej to poszłabym spać. Ostatnio miałam tez uczucie ciepła z tylu głowy. Mrowieja mi tez opuszki palców. Boje się ze jest mi coś poważnego. Badania krwi wszystkie możliwe wykluczające raka czy inne choroby miałam wyszły dobre. Lekarz zalecił wizytę u psychologa. Czy jest mi potrzebny tylko psycholog? Boje się i myśle cały czas o tym żeby nie złapał mnie ten atak... mam tez również dziwne nawyki wykonuje różne czynności lecz tak naprawdę nie muszę ich wykonywać. Mam już dość wykańcza mnie to i chciałabym chociaż dzień przeżyć spokojnie pełna energii, bez tego ataku. Nie mam na nic siły. Proszę doradźcie. Pozdrawiam.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam Panią,
Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy,
że Pani problem jest natury psychologicznej.
Opisane przez Panią objawy, w tym lęk o własne zdrowie, wskazują
na zaburzenia lękowe.
Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
bóle głowy zawroty głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze
bardziej potęgują ich lęk.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe i ich uciążliwe
konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty