Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Mam zamiar pójść do lekarza z moimi objawami przypominającymi depresję. Jak wygląda leczenie w gabinecie psychologa, czym różni się od wizyty u psychiatry? Ile czasu trwa taka wizyta, ile ich trzeba odbyć, o co lekarz może mnie pytać i czy mogę się do tego jakoś przygotować?

ponad rok temu

Psycholog przeprowadza dokładny wywiad chorobowy i osobisty pacjenta. Czasem wykonuje testy diagnostyczne, wstępnie prowadzi terapię indywidualną, dostosowaną do aktualnych potrzeb pacjenta. Czas trwania wizyty u psychologa wynosi zwykle 45 minut, ale można ustalić to w inny sposób. Liczbę wizyt ustala psycholog razem z pacjentem. W leczeniu depresji psycholog ściśle współpracuje z psychiatrą i wówczas efekty są najlepsze.

0

Witam,
Kwestie konsultacji psychoterapeutycznych czy psychiatrycznych to jest zawsze indywidualna i niepowtarzalna sprawa. Można z jakimś prawdopodobieństwem przewidzieć to o co może pytać i o czym będzie się rozmawiać z psychoterapeutą pracującym behawioralnie a z czym np. z psychoanalitykiem. Jednak to jak przebiegać będzie konsultacja zależy także od tego jak powstaje i tworzy się relacja pomiędzy lekarzem, a przychodzącym na konsultacje pacjentem.
Myślę, że wiele informacji można uzyskać zapoznając się z tym artykułem.
http://www.psychiatria.pl/artykul/pierwsza-konsultacja/18750.html

Pozdrawiam,

Pozdrawiam,

0

Witam,
początkowe spotkania, a przede wszystkim pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty wiąże się przede wszystkim z wzajemnym poznaniem siebie. To przede wszystkim specjalista zadaje pytania odnoszące się do przyczyn zgłoszenia się na konsultację. W tym okresie następuje nawiązanie relacji i na pewno tym różnią się spotkania o takim charakterze, od spotkań z lekarzami. Ilość spotkań i charakter pracy zależy od charakteru doświadczanych trudności, a także od nurtu, w jakim pracuje specjalista.
Wielu pacjentów wskazuje, że często obawia się pierwszego spotkania, ale z czasem, po wzajemnym przyzwyczajeniu się, poznaniu (pacjenta i terapeuty) chętnie uczestniczy w kolejnych wizytach.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

0

Dzień dobry,

wizyty u psychologów mogą wyglądać różnie, zależnie od nurtu, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj trwają 50 minut. Profesjonalnie pracujący psycholog jest świadomy tego, z jakimi emocjami może dla pacjenta wiązać się korzystanie z jego usług i w związku z tym zrobi wszystko, aby zapewnić w gabinecie jak największe poczucie bezpieczeństwa, stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie na nawet najtrudniejsze tematy. To co ‘pracuje’ w terapii, to przede wszystkim relacja między terapeutą a klientem. Podczas pierwszej konsultacji osoba z trudnościami ma możliwość przedstawienia aktualnie doświadczanych trudności, które wpłynęły na decyzję o poszukania kontaktu ze specjalistą, zaplanowaniu najbardziej pomocnej formy wspólnej pracy i zawarcie kontraktu. Jest to przede wszystkim moment na sprawdzenie, czy osoba terapeuty odpowiada klientowi. Kolejne spotkania są już ukierunkowane na pracę celu zmiany sytuacji.
Jeśli chodzi o psychiatrę, należy oczekiwać wizyty krótszej, a wywiadu skierowanego bardziej na określenie, czy pacjent wymaga wsparcia leków w leczeniu choroby.

Wszystkie informacje, o które będzie pytał każdy ze specjalistów na pewno będzie Pani miała w głowie, żadne szczególne przygotowanie nie jest konieczne. Może Pani ewentualnie wziąć wyniki badań, jeśli robiła Pani ostatnio pod kątem występujących dolegliwości.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0

Witam,

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji, której celem jest poznanie klienta i problemów, których doświadcza.

Ja pytam klienta, dlaczego akurat teraz przyszedł na terapię, w jakich konkretnych sytuacjach przejawia się jego problem, jakie ma oczekiwania. Dopytuję też o stan zdrowia, sytuację rodzinną i zawodową. Często proszę o wypełnienie jakiegoś kwestionariusza badającego np. objawy depresji lub lęku.

Pod koniec tego spotkania psycholog powinien powiedzieć Ci, jak rozumie Twój problem i jak najlepiej można Ci pomóc. Jeśli zaproponuje terapię, powie na czym będzie polegać i jak długo może potrwać.

Tutaj przeczytasz więcej na temat terapii:
http://integral.com.pl/psychoterapia/czym-jest-psychoterapia/

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

0

Długość terapii zależy od samego problemu, jego natężenia i od samego pacjenta. Wizyta u psychologa to przede wszystkim rozmowa o problemie i jego przepracowanie, rozwiązanie(a nie przepisanie lekarstw jak u psychiatry). Nie da się jakoś konkretnie przygotować do takiej terapii, bo na każdym spotkaniu przychodzą nowe refleksje i wnioski. Jeżeli pani problem przypomina depresję, najlepiej to jak najszybciej skonsultować. Polecam psychologa pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty