Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Mam zamiar pójść do lekarza z moimi objawami przypominającymi depresję. Jak wygląda leczenie w gabinecie psychologa, czym różni się od wizyty u psychiatry? Ile czasu trwa taka wizyta, ile ich trzeba odbyć, o co lekarz może mnie pytać i czy mogę się do tego jakoś przygotować?

ponad rok temu

Psycholog przeprowadza dokładny wywiad chorobowy i osobisty pacjenta. Czasem wykonuje testy diagnostyczne, wstępnie prowadzi terapię indywidualną, dostosowaną do aktualnych potrzeb pacjenta. Czas trwania wizyty u psychologa wynosi zwykle 45 minut, ale można ustalić to w inny sposób. Liczbę wizyt ustala psycholog razem z pacjentem. W leczeniu depresji psycholog ściśle współpracuje z psychiatrą i wówczas efekty są najlepsze.

Witam,
Kwestie konsultacji psychoterapeutycznych czy psychiatrycznych to jest zawsze indywidualna i niepowtarzalna sprawa. Można z jakimś prawdopodobieństwem przewidzieć to o co może pytać i o czym będzie się rozmawiać z psychoterapeutą pracującym behawioralnie a z czym np. z psychoanalitykiem. Jednak to jak przebiegać będzie konsultacja zależy także od tego jak powstaje i tworzy się relacja pomiędzy lekarzem, a przychodzącym na konsultacje pacjentem.
Myślę, że wiele informacji można uzyskać zapoznając się z tym artykułem.
http://www.psychiatria.pl/artykul/pierwsza-konsultacja/18750.html

Pozdrawiam,

Witam,
początkowe spotkania, a przede wszystkim pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty wiąże się przede wszystkim z wzajemnym poznaniem siebie. To przede wszystkim specjalista zadaje pytania odnoszące się do przyczyn zgłoszenia się na konsultację. W tym okresie następuje nawiązanie relacji i na pewno tym różnią się spotkania o takim charakterze, od spotkań z lekarzami. Ilość spotkań i charakter pracy zależy od charakteru doświadczanych trudności, a także od nurtu, w jakim pracuje specjalista.
Wielu pacjentów wskazuje, że często obawia się pierwszego spotkania, ale z czasem, po wzajemnym przyzwyczajeniu się, poznaniu (pacjenta i terapeuty) chętnie uczestniczy w kolejnych wizytach.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Dzień dobry,

wizyty u psychologów mogą wyglądać różnie, zależnie od nurtu, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj trwają 50 minut. Profesjonalnie pracujący psycholog jest świadomy tego, z jakimi emocjami może dla pacjenta wiązać się korzystanie z jego usług i w związku z tym zrobi wszystko, aby zapewnić w gabinecie jak największe poczucie bezpieczeństwa, stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie na nawet najtrudniejsze tematy. To co ‘pracuje’ w terapii, to przede wszystkim relacja między terapeutą a klientem. Podczas pierwszej konsultacji osoba z trudnościami ma możliwość przedstawienia aktualnie doświadczanych trudności, które wpłynęły na decyzję o poszukania kontaktu ze specjalistą, zaplanowaniu najbardziej pomocnej formy wspólnej pracy i zawarcie kontraktu. Jest to przede wszystkim moment na sprawdzenie, czy osoba terapeuty odpowiada klientowi. Kolejne spotkania są już ukierunkowane na pracę celu zmiany sytuacji.
Jeśli chodzi o psychiatrę, należy oczekiwać wizyty krótszej, a wywiadu skierowanego bardziej na określenie, czy pacjent wymaga wsparcia leków w leczeniu choroby.

Wszystkie informacje, o które będzie pytał każdy ze specjalistów na pewno będzie Pani miała w głowie, żadne szczególne przygotowanie nie jest konieczne. Może Pani ewentualnie wziąć wyniki badań, jeśli robiła Pani ostatnio pod kątem występujących dolegliwości.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam,

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji, której celem jest poznanie klienta i problemów, których doświadcza.

Ja pytam klienta, dlaczego akurat teraz przyszedł na terapię, w jakich konkretnych sytuacjach przejawia się jego problem, jakie ma oczekiwania. Dopytuję też o stan zdrowia, sytuację rodzinną i zawodową. Często proszę o wypełnienie jakiegoś kwestionariusza badającego np. objawy depresji lub lęku.

Pod koniec tego spotkania psycholog powinien powiedzieć Ci, jak rozumie Twój problem i jak najlepiej można Ci pomóc. Jeśli zaproponuje terapię, powie na czym będzie polegać i jak długo może potrwać.

Tutaj przeczytasz więcej na temat terapii:
http://integral.com.pl/psychoterapia/czym-jest-psychoterapia/

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Długość terapii zależy od samego problemu, jego natężenia i od samego pacjenta. Wizyta u psychologa to przede wszystkim rozmowa o problemie i jego przepracowanie, rozwiązanie(a nie przepisanie lekarstw jak u psychiatry). Nie da się jakoś konkretnie przygotować do takiej terapii, bo na każdym spotkaniu przychodzą nowe refleksje i wnioski. Jeżeli pani problem przypomina depresję, najlepiej to jak najszybciej skonsultować. Polecam psychologa pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam