Witam,
Może się wydawać, że rozmowa z psychologiem, czy psychoterapeutą nie różni się od tej z przyjacielem. Jednak psycholog i psychoterapeuta posiadają umiejętności odpowiedniego kierowania rozmową i monitorowania wielu zdarzeń, które z ich punktu widzenia mają miejsce podczas spotkania. Chodzi tu między innymi o sposób budowania relacji przez pacjenta/klienta. Niezwykle ważne dla specjalisty jest to co wydarza się w relacji pomiędzy pacjentem/klientem a nim, bo jest to w zamierzony sposób wykorzystywane do celów terapeutycznych. Psychologowie i terapeuci posiadają odpowiednie narzędzia psychologiczne by pomagać/leczyć. W sposób intencjonalny wykorzystują te zaprogramowane środki psychologiczne by pomóc pacjentowi/klientowi.
Psychologowie i psychoterapeuci mogą pracować w różny sposób, w zależności od szkoły, której techniki wykorzystują - psychoanalitycznej/psychodynamicznej, poznawczej, behawioralnej, humanistycznej, systemowej.
Psycholog zajmujący się doradztwem psychologicznym, udziela rad, np. na podstawie wyników z badań testowych sugeruje ścieżkę kariery zawodowej, jednak większość psychologów i psychoterapeutów nie doradza i tym bardziej nie ocenia pacjentów/klientów. Osobista ocena dokonana przez psychologa i psychoterapeutę jest niezgodna z zasadami ich zawodowego kodeksu etycznego.
Wspomniała Pani o tym, że analizuje siebie i stara się radzić sobie ze swoimi problemami, a mimo to czuje Pani, iż potrzebuje pomocy. Psycholog jest odpowiednim specjalistą do tego by pomóc Pani efektywnie radzić sobie z problemami. Jeśli potrzebuje Pani psychoterapii psycholog wyjaśni różnice pomiędzy różnymi szkołami psychoterapii i może także wskazać odpowiedniego specjalistę.
Rozmowa z psychologiem dla większości ludzi jest stresująca, kłopotliwa. Jednak proszę pamiętać o tym, że psycholog dysponuje odpowiednimi umiejętnościami do prowadzenia takich rozmów i sprawienia by poczuła się Pani komfortowo i bezpiecznie. Zachęcam Panią do wizyty u psychologa. Dane teleadresowe specjalistów przyjmujących w okolicy Pani miejsca zamieszkania bez problemu znajdzie Pani w Internecie (także na naszym portalu).
Informacje na temat telefonów zaufania uzyska Pani pod poniższymi linkami:
http://portal.abczdrowie.pl/telefony-zaufania
http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy
Pozdrawiam serdecznie!
Witam. Rozmowa przez telefon czy skype nigdy nie będzie tak skuteczna jak bezpośrednia. Psychoterapia to nie tylko dialog. Istnieje wiele nurtów (sposobów pracy). Jedne polegają na prowadzeniu dialogu terapeutycznego a inne na wgłębianie się w Pana podświadomość i wydobywanie tego o czym się nie wie lub nie pamięta. Istnieją też bardziej radykalne metody w postaci aktywizacji klienta - spacery, sport, bieganie.
Ja podczas prowadzenia terapii stosuję również psychodramę - odgrywanie ról, scenek, przeżywanie danych sytuacji w kontekście symulacji. Warto się udać do terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na czym polega wizyta u psychologa? – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Czy warto chodzić do psychologa z niepłodnością? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Czy wizyta u psychologa zawsze jest udokumentowana? – odpowiada Mgr Magdalena Boniuk
- Nadwrażliwość emocjonalna a wizyta u psychologa – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Terapia z psychologiem a rozmowa o problemach – odpowiada mgr Jakub Pyka
- Jak namówić mamę na wizytę u psychologa? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak wyglądają wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy wizyta u psychologa pomoże pokonać nieśmiałość? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak wytłumaczyć partnerowi, że potrzebna jest mi wizyta u psychologa? – odpowiada Mgr Katarzyna Fiszer