Terapia z psychologiem a rozmowa o problemach

czuję, że mam coraz więcej problemów z którymi sobie nie radzę. chciałabym o tym z kimś szczerze porozmawiać, ale nie bardzo mam z kim, bo moi znajomi często mnie nie rozumieją. czy pomogłaby mi terapia z psychologiem? czy mogę zapisać się na nią tak po prostu? czy potrzebne są jakieś skierowania?
ponad rok temu

Oczywiście, że psychoterapia może pomóc, jest to uznawany sposób leczenia/rozwiązywania problemów emocjonalnych. Można się tak po prostu zapisać w dowolnej Poradni Psychologicznej albo Poradni Zdrowia Psychicznego wystarczy skierowanie do psychologa celem psychoterapii od lekarza pierwszego kontaktu. Można też się zapisać prywatnie co skraca czas oczekiwania. Polecam do psychoterapeuty (nie mylić z psychiatrą) jeżeli chce się rozmawiać, gdyż psychiatrzy przepisują głównie leki.
Więcej informacji o mnie: https://www.goldenline.pl/jakub-pyka2/
Pozdrawiam
Jakub Pyka

Rozmowa z psychologiem może pomóc, bo jest to osoba z zewnątrz, która specjalizuje się w pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Skierowanie może być pomocne, jeśli chodzi o psychologa przyjmującego w ramach NFZ, czyli bezpłatnie dla Pani - niestety zazwyczaj wiąże się to z długim czasem oczekiwania. Poza tym zawsze jest możliwość zapisania się na odpłatną wizytę prywatną i tutaj czas oczekiwania może być bardzo krótki - można to zrobić od ręki, wystarczy znaleźć gabinet i zadzwonić.
Być może wystarczy po prostu konsultacja w ramach jednego lub kilku spotkań. Terapię podejmujemy dopiero wtedy, kiedy chcemy coś w sobie zmienić, przebudować.
Pozdrawiam!

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Jak najbardziej powinnaś się udać do specjalisty. Przyjaciele nie zawsze mogą pomóc w trudnych sprawach, może dlatego, że Ty sama nie możesz do końca się przed nimi otworzyć. Psycholog lub psychoterapeuta w sposób jak najbardziej obiektywny wysłucha Cie , pomoże zrozumieć źródło Twoich problemów. Już samo mówienie o nich przyniesie Ci ulgę. Nie potrzebujesz żadnego skierowania. Możesz poszukać w swojej okolicy instytucji, która zatrudnia takich specjalistów i spotkać się na NFZ. Możesz też iść prywatnie, wcześniej umawiając spotkanie przez telefon z wybraną osobą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza

Prawdziwa rozmowa zawsze pomaga, więc jeśli terapia w ramach NFZ czyli bezpłatnie, zwykle potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Dobrze byłoby też najpierw znaleźć odpowiednią placówkę, bo nie wszystkie mają kontrakty z NFZ, no i poszukać w internecie jakichś informacji o terapeucie i orientacji, którą stosuje w pracy

Na pewno będzie to krok w dobrą stronę. Gorąco zachęcam, szczególnie, że psycholog to osoba wykwalifikowana w przyglądaniu się relacjom, wspieraniu czy pomaganiu w odnajdywaniu swojej własnej ścieżki. Jest na Śląsku kilka ośrodków, które proponują. terapię psychologiczna w ramach NFZ. Warto się rozejrzeć i poszukać dla siebie najlepszego źródła pomocy.

A więc odpowiem po kolei. Jeżeli chodzi o nawarstwiające się problemy oraz ich rozwiązanie to rozmowa z psychologiem rzeczywiście może okazać się pomocna. Po pierwsze pozwoli się rozeznać czy te problemy nie są ze sobą związane. Jeżeli problemy dotyczą ściśle określonych sytuacji to rozmowa z psychologiem w atmosferze pełnego zrozumienia, otwartości i szczerości powinna stworzyć przestrzeń do poszukiwania realnego rozwiązania. Jeżeli natomiast te problemy związane są z sposobem interpretacji zdarzeń, czy też ustosunkowaniem do nich lub też strukturą osobowości warunkującą określone zachowania to psycholog na pierwszej konsultacji zaleci terapię psychologiczną. W pierwszym przypadku była bowiem mowa o poradzie psychologicznej tudzież wsparciu w kryzysie. Terapia jest procesem trwającym w czasie. Odpowiedź na kolejne pytania zakłada rozróżnienie między terapią w poradni mającej podpisany kontrakt z NFZ, a praktyką prywatną. Psychoterapia w Poradni Zdrowia Psychicznego zakłada wcześniejszą konsultację psychiatryczną i wystawienie przez lekarza psychiatrę skierowania na terapię. W praktyce prywatnej skierowania nie są potrzebne. Ptrzebna jest natomiast motywacja do dokonywania zmian i zaangażowanie.