Dlaczego, żeby porozmawiać z psychologiem, najpierw trzeba udać się do psychiatry?

Witam. Dlaczego żeby porozmawiać z psychologiem najpierw trzeba udać się do psychiatry? I dlaczego jak człowiek jest w potrzebie to na ta rozmowę musi czekać 2miesiace. Na NFZ?nie mogę się ogarnąć. Coś się ze mną dzieje, w dodatku stres i moje życie powoduje że tyje nie potrafię się odchudzić próbowałam wszystkiego, ćwiczenia, bieganie, aerobik, basen mniej jadłam próbowałam nie jeść po 18.wytrzymywalam góra tygodnie. Przez tycie zaczynam źle się czuć, nie wiem jak to ogarnąć

Zachęcam też do poszukają możliwości pomocy w stowarzyszeniach. Są to miejsca, w których także przyjmują psychologowie bądź terapeuci i często w ramach różnych projektów można umówić się na spotkania.

Nie we wszystkich placówkach potrzebne jest skierowanie. Jednak z placówkach takich jak Poradnia Zdrowia Psychicznego skierowanie jest konieczne. Głównie dlatego, że NFZ w takich placówkach finansuje leczenie, psychoterapię, a nie zawsze poradnictwo psychologiczne. Warto rozejrzeć się w NZOZach, tam często kontrakt z NFZ ma inna formę. Długi czas oczekiwania związany jest często z ograniczoną liczbą miejsc na psychoterapię.
W gabinetach prywatnych termin oczekiwania jest często krótszy (około tygodnia), jednak za terapię trzeba zapłacić.

Nie do końca jest dla mnie jasne, czy "porozmawiać z psychologiem" w Pani przypadku oznacza chęć skorzystania z psychoterapii czy jedynie porady psychologicznej. Wg wymogów NFZ to osobne świadczenia. Zwykle czas oczekiwania na psychoterapię jest dłuższy, zależy to jednak od placówki.
Skierowanie od psychiatry jest wymagane w poradniach zdrowia psychicznego. W poradniach psychologicznych (często obie jednostki mogą funkcjonować w ramach jednej przychodni czy NZOZ) też konieczne jest skierowanie- od dowolnego specjalisty. W obu tego typu poradniach możliwe jest rozpoczęcie psychoterapii lub skorzystanie z porady psychologicznej- dostępność zależy od liczby chętnych oraz ilości punktów, jakie dana placówka otrzymała na dany typ leczenia.
"Szybką" pomoc może Pani z kolei uzyskać w ośrodku interwencji kryzysowej. Działają one w wielu dużych miastach, często możliwe jest spotkanie nawet tego samego dnia, kiedy zgłosi się Pani do ośrodka.

Oprócz tego, co powyżej, proponuję, aby wykonała Pani badania tarczycy. Przyrost wagi i obniżenie nastroju może świadczyć o niedoczynności tarczycy.
Jeżeli czynniki biologiczne zostaną wyeliminowane, można podejrzewać podłoże depresyjne. Proszę nie bać się konsultacji z lekarzem psychiatrą. Jest to specjalista jak każdy inny, tylko zajmuje się specyficznym obszarem zdrowia.