W ramach nfz'tu umówić z psychologiem może się Pani w dwóch poradniach - Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Psychologicznej. W PZP rzeczywiście jest tak, że najpierw musi Pani udać się na wizytę do psychiatry. Takie zasady określił nfz i nie wynika to ze złej woli lekarzy bądź psychologów. Natomiast w Poradni Psychologicznej nie jest wymagana wizyta u psychiatry, potrzebne natomiast jest skierowanie, np. od lekarza POZ.
Zachęcam też do poszukają możliwości pomocy w stowarzyszeniach. Są to miejsca, w których także przyjmują psychologowie bądź terapeuci i często w ramach różnych projektów można umówić się na spotkania.
Nie we wszystkich placówkach potrzebne jest skierowanie. Jednak z placówkach takich jak Poradnia Zdrowia Psychicznego skierowanie jest konieczne. Głównie dlatego, że NFZ w takich placówkach finansuje leczenie, psychoterapię, a nie zawsze poradnictwo psychologiczne. Warto rozejrzeć się w NZOZach, tam często kontrakt z NFZ ma inna formę. Długi czas oczekiwania związany jest często z ograniczoną liczbą miejsc na psychoterapię.
W gabinetach prywatnych termin oczekiwania jest często krótszy (około tygodnia), jednak za terapię trzeba zapłacić.
Nie do końca jest dla mnie jasne, czy "porozmawiać z psychologiem" w Pani przypadku oznacza chęć skorzystania z psychoterapii czy jedynie porady psychologicznej. Wg wymogów NFZ to osobne świadczenia. Zwykle czas oczekiwania na psychoterapię jest dłuższy, zależy to jednak od placówki.
Skierowanie od psychiatry jest wymagane w poradniach zdrowia psychicznego. W poradniach psychologicznych (często obie jednostki mogą funkcjonować w ramach jednej przychodni czy NZOZ) też konieczne jest skierowanie- od dowolnego specjalisty. W obu tego typu poradniach możliwe jest rozpoczęcie psychoterapii lub skorzystanie z porady psychologicznej- dostępność zależy od liczby chętnych oraz ilości punktów, jakie dana placówka otrzymała na dany typ leczenia.
"Szybką" pomoc może Pani z kolei uzyskać w ośrodku interwencji kryzysowej. Działają one w wielu dużych miastach, często możliwe jest spotkanie nawet tego samego dnia, kiedy zgłosi się Pani do ośrodka.
Oprócz tego, co powyżej, proponuję, aby wykonała Pani badania tarczycy. Przyrost wagi i obniżenie nastroju może świadczyć o niedoczynności tarczycy.
Jeżeli czynniki biologiczne zostaną wyeliminowane, można podejrzewać podłoże depresyjne. Proszę nie bać się konsultacji z lekarzem psychiatrą. Jest to specjalista jak każdy inny, tylko zajmuje się specyficznym obszarem zdrowia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy do psychologa lub psychiatry potrzebne jest skierowanie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Psychoterapeuci w Łodzi na NFZ – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Skierowanie do wizyty u psychologa – odpowiada Mgr Krystyna Zelek
- Czy do psychologa bądź psychiatry potrzebne jest skierowanie? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Konieczność posiadania skierowania aby udać się do psychologa – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Psycholog na NFZ w Lublinie – odpowiada Mgr Monika Wysota
- Czy do psychiatry, psychologa lub terapeuty potrzebne jest skierowanie? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Jak radzić sobie psychicznie z chorobą bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Psycholog na NFZ - jak często? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak mogę sobie poradzić z depresją? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta
Skierowanie do psychologa? A w jakim celu?
By otrzymać pomoc psychologiczną w ramach ubezpiec
Poradnia psychologiczna dziecięca i dla dorosłych - kiedy się udać?
Poradnia psychologiczna jest placówką, z pomocy i