to prawda, sama rozmowa nie pomoze..(tylko chwilowo...).rozni psychologowie pracuje roznymi metodami...nie sposob ich tu opisac, powstalaby wielka ksiega....ja ostatnio np.preferuje Life flow therapy...posilkuje sie tez wieloma innymi....odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.a o terapiach mozna sobie wygooglac...pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza
Witam Pana.
Temat jest bardzo szeroki ale postaram się choć trochę go nakreślić. Odniosę się do pracy psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą.
Zwykle na pierwszych 2-3 wizytach u psychologa pacjent mówi z czym przychodzi – tzn. w rozwiązaniu jakiego problemu potrzebuje pomocy terapeuty. Terapeuta dodatkowo przeprowadza wywiad i, jeżeli widzi taką potrzebę, proponuje testy psychologiczne. Na końcu tej fazy terapeuta daje informacje zwrotne dot. jak rozumie problemy pacjenta i ewentualnie rozpoznanie.
Jeżeli zachodzi taka potrzeba i pacjent zdecyduje się na psychoterapię zawierany jest. tzw. kontrakt terapeutyczny, w którym m. in. ustala się cele psychoterapii, czas trwania, terapeuta tłumaczy na czym ta praca będzie polegać.
Sposób prowadzenia terapii zależy w dużym stopniu od nurtu w jakim terapeuta pracuje (np. psychodynamiczny, poznawczo – behawioralny, psychoanalityczny) i od rozpoznania.
W miarę trwania terapii, gdy pacjent nabiera zaufania do terapeuty, w rozmowach poruszane są coraz istotniejsze tematy. Praca jest pogłębiana. Terapeuta pomaga pacjentowi odkrywać mechanizmy czy przekonania, które mają wpływ na powstawanie problemów. Badany jest wpływ tych przekonań na emocje i zachowanie. Często też podczas rozmów z terapeutą, uruchamiają się w pacjencie uczucia, do których nie miał wcześniej dostępu, a dzięki pracy w terapii pojawia się możliwość bezpiecznego ich przeżywania i lepszego rozumienia.
Niestety sami, z powodu działania różnych mechanizmów obronnych, nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie destrukcyjnych schematów w naszym funkcjonowaniu. Psychoterapeuci są trochę jak lustro i przeszkoleni w tworzeniu bezpiecznych warunków do tego, żeby w możliwie krótkim czasie, pomóc pacjentowi uzyskać wgląd naturę zgłaszanych trudności i wprowadzić potrzebne zmiany.
Psychoterapeuci raczej nie dają rad. Faktycznie, od tego mamy znajomych. Częściej jest tak, że dzięki coraz większej samoświadomości i wsparciu psychoterapeuty czy grupy terapeutycznej, pacjent zaczyna wypracowywać nowe, własne rozwiązania swoich problemów – wprowadza zmiany w swoim funkcjonowaniu. Gdy zmiany zostają utrwalone przychodzi czas na zakończenie terapii.
Większa świadomość siebie, umiejętność rozpoznawania, rozumienie i adekwatnego wyrażania swoich emocji lub potrzeb, lepsze rozumienie innych ludzi, poprawa umiejętności komunikacyjnych a co za tym idzie poprawa relacji z ludźmi to niektóre, z częstych efektów psychoterapii.
Serdecznie pozdrawiam
MB
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak wyglądają wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Na czym polega pierwsza wizyta u psychologa? – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Jak wygląda terapia w nurcie integracyjnym? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Czy wizyta u psychologa ma sens? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy terapia zależy od postrzegania świata przez terapeutę? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Co to znaczy psychoterapia w nurcie psychodynamicznym? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak powinna wyglądać terapia zaburzeń psychicznych? – odpowiada mgr Magdalena Rachubińska
- Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Czym się różni terapia poznawczo-behawioralna od terapii psychodynamicznej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
artykuły
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Autopsychoterapia
Autopsychoterapia albo inaczej metoda autopsychote
Terapia behawioralno-poznawcza - przebieg, wskazania, efekty i czas trwania
Terapia behawioralno-poznawcza to jedna z metod le