Czy możliwa jest ocena skuteczności terapii psychologicznej?

Czy istnieje sposób oceny terapii psychologicznej, jej przebiegu i efektów, kto może pomóc w wypadku wątpliwości i zastrzeżeń? Terapia prywatna

Szanowna Pani,

różne są podejścia psychoterapeutyczne, w paradygmacie poznawczo - behawioralnym pracuje się według określonego protokołu, który stosuje się do konkretnego problemu, w tym celu wymagana jest szczegółowa diagnostyka oraz konceptualizacja, którą prezentuje się pacjentowi, ustala się cel i plan terapii, oczekiwania pacjenta wobec terapii, poziom natężenia problemu mierzy się na skalach, nie ma wątpliwości, ponieważ pacjent doświadcza na sobie zmian związanych z progresem terapeutycznym, dodam, że psychoterapia poznawczo - behawioralna jest procesem krótkotrwałym, o podłożu empirycznym, na podstawie tego można sprawdzać efekty psychoterapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie