Fobia społeczna - jaka psychoterapia będzie najbardziej odpowiednia?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, jaki nurt psychoterapii jest najlepszy w leczeniu fobii społecznej. Słyszałem, że wysoką skuteczność ma terapia poznawczo-behawioralna; czy tak jest faktycznie? Ile czasu (liczba spotkań) trwa terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym w przypadku leczenia fobii społecznej? Pozdrawiam!
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

W leczeniu socjofobii (nerwicy społecznej) specjaliści doradzają zazwyczaj łączenie terapii z leczeniem farmakologicznym. Stosuje się wówczas leki anksjolityczne w celu zmniejszenia odczuwanego lęku i antydepresanty.

Wśród różnych rodzajów psychoterapii rzeczywiście w celu "walki z fobią społeczną" najczęściej zaleca się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdyż jest ona najskuteczniejsza. Dodatkowo może być ona uzupełniona o trening kompetencji interpersonalnych. Zwykle taka terapia składa się z kilku etapów. Terapeuta prezentuje mechanizm powstawania lęków i układa indywidualny plan terapii dla pacjenta. Analizowane są mechanizmy lękowe, stopniowo następuje konfrontacja z sytuacjami wywołującymi lęk, by doprowadzić do odwrażliwiania z nich. Stosuje się różnego rodzaju eksperymenty behawioralne. Pacjent ma wówczas szanse skoncentrowania się na sobie samym i na otoczeniu i zastanawia się nad skutkami swoich nieskutecznych zachowań zabepieczających przed lękiem. Terapia ma doprowadzić do modyfikacji niekorzystnych wyobrażeń i przekonań na temat własnej osoby i przygotować do umiejętnego radzenia sobie ze stresem w sytuacjach społecznych w przyszłości.

Badania wskazują, że efekty terapii poznawczo-behawioralnej utrzymują się do 5 lat od jej zakończenia. Skuteczniejsza jest oczywiście terapia grupowa niż indywidualna, gdyż człowiek w sposób naturalny znajduje się w sytuacji społecznej i kontaktuje się z ludźmi, którzy mają podobne problemy. Długość i ilość seansów terapii grupowej jest różna w zależności od stopnia głębokości zaburzenia, chociaż zazwyczaj terapia trwa 6-8 tygodni po kilka godzin dziennie. Spotkania obejmują terapię poznawczą, terapię grupową, restrukturyzację przekonań, techniki relaksacyjne, psychoedukację, psychorysunek, trening asertywności, psychodramę, pracę z ciałem i trening nowych zachowań.

Pozdrawiam serdecznie