Czy ktoś przez Skype podejmie się bezpłatnej terapii?

Mieszkam na wsi i choruje na depresję i zaburzenia lękowe. Jest w okolicy tylko jeden psychiatra który przyjmuje na konkretne godziny i jest on prywatnie. Na NFZ trzeba czekać miesiącami a potem w poczekalni 5 godzin co wywołuje u mnie ataki paniki poza tym ja tyle nie wysiedze bo jestem wiecznie osłabiona. Otóż mój lekarz odmawia mi leczenia i wręcz szantazuje mnie ze albo pójdę na terapię albo przestanie mnie leczyć tzn moja depresja jest odporna na leczenie i trwa długo, leki są konieczne ale niewystarczające stąd lekarz uważa że jeśli nie pójdę na terapię to będę brać leki kolejne 10 lat i dalej się nie wylecze. W takim przypadku on nie podejmuje się mojego leczenia i mam sobie szukać innego lekarza. Tylko że innego nawet nie ma w okolicy. Tłumacze lekarzowi że nie mogę podjąć terapii bo nie mam na to pieniędzy, moja mama straciła pracę a tata zachorował na raka, ja jestem na ich utrzymaniu. Byłam w psychoterapii poznawczo behawioralnej a potem psychodynamicznej przez łącznie 4 lata. Jedna z nich odbywała sie przez Skype tylko że obecnie mnie nie stać. Psychiatra mówił że nie może to być psycholog ale psychoterapeuta. Mieszkam na wsi i w promieniu 100 km albo i więcej nie ma żadnego terapeuty przyjmującego na NFZ. Owszem są poradnie zdrowia psychicznego ale są tam tylko psychologowie, nie ma możliwości terapii. Co robić? Czy lekarz może odmówić mi leczenia? Czy to nie jest złamanie jakichś zasad, etyki lekarskiej? Zostanę bez leków jeśli nie podejmę terapii. A ja nie mam pieniędzy, nie ma terapeuty na NFZ, przez Skype nikt nie zgodził się leczyć mnie za darmo. Dowiadywalam się jakie są terminy przyjęcia przez psychiatre na NFZ, niestety odległe poza tym ja jestem zależna od rodziców i nie mogą jechać i czekać że mną 5 godzin na wizytę. Do mojego lekarza nie trafiają argumenty i od jakiegoś czasu trwa przy swoim. Dodam że byłam wielokrotnie hospitalizowana na oddziałach dziennych i zamkniętych. Były tam różne zajęcia i terapie, niestety to nie pomogło ani trochę. Elektrowstrzasy też nie pomogły a leki brałam już wszystkie i nic nie pomaga. Niestety mamy długi i teraz wszystkie pieniądze idą na spłatę. A może państwo znają kogoś kto przez Skype podejmie się terapii bezpłatnie?

Witam. Lekarz ma rację, że należałoby podjąć psychoterapię u psychoterapeuty. Psycholog także może ją prowadzić, ale pod warunkiem, że jest również psychoterapeutą - to dwa niezależne zawody wymagające odrębnego, kilkuletniego kształcenia. Farmakoterapia działa na objawy, ale psychologicznych czy środowiskowych przyczyn depresji i zaburzeń lękowych nie pomoże dotknąć i rozwiąże. Poradnia Zdrowia Psychicznego to dobry pomysł a pracujący tam psycholodzy coraz częściej są również psychoterapeutami i można tam podjąć psychoterapię - to kwestia do wyjaśnienia, proszę zadzwonić i zapytać o takiego specjalistę, może się okazać, że nie jest to problemem. Inna możliwość to zorientować się, czy w okolicznych miastach funkcjonuje Dzienny Oddział Psychiatryczny, być może mogłaby Pani podjąć codzienną psychoterapię grupową w ramach NFZ. Co do psychoterapii przez skyp ja jej nie prowadzę, ale są psychoterapeuci, którzy pracują w ten sposób. Życzę Pani powodzenia, może będzie możliwe uzyskanie tego rodzaju pomocy. Pozdrawiam - Małgorzata Mróz