Jaki rodzaj psychoterapii będzie dla mnie najlepszy?

  Witam, jestem 30-letnią kobietą, jestem sama. Nigdy nie miałam chłopaka. Zdarzało mi się umawiać z chłopakami, dla mnie zupełnie obojętnymi, jednak szybko wycofywałam się z tych znajomości. Raz się z kimś przespałam z ciekawości. Korzystałam z serwisów randkowych, potem już miałam dość rozczarowań w czasie spotkania na żywo i szukania na siłę. Zdarza się, że spotykam mężczyzn, którzy mi się podobają i których chciałabym poznać. Jest to jednak dla mnie niemożliwe. Nie potrafię podejść, nie potrafię zacząć rozmowy. Czuję się wtedy, jakbym się rozpadała albo jak mała, bezradna dziewczynka. Wstydzę się i boję, że zostanę wyśmiana przez tę osobę i moje otoczenie (np. osoby z pracy). Jeszcze nigdy nie udało mi się przebrnąć przez taką sytuację. Zdarzyło mi się też, że osoby, które wydawały się mną zainteresowane, odwracały się, kiedy ja wewnątrz zamieniałam się w takie bezradne stworzonko. Jestem po psychoterapii, trafiłam do gabinetu z problemem kompulsywnego objadania się. Pani psycholog bardzo mi pomogła, jednak w sprawie, o której tu piszę, bardzo mnie rozczarowała. Mam żal za wielokrotnie powtarzane słowa "ja ci faceta nie znajdę". Wiem sporo na temat źródeł moich problemów, jednak wiedza ta nie pomaga mi w pokonywaniu opisanych trudności. Pragnę mieć rodzinę, marzę o bliskości. Wiem, że sama cierpliwość nie wystarczy, chciałabym porozmawiać z innym psychologiem, ale szczerze mówiąc trochę się boję, że znów nie znajdę pomocy i zrozumienia. Nie chcę szukać po omacku. Proszę o radę, jaki nurt psychoterapii byłby najlepszy w przypadku mojego problemu. Pozdrawiam

Witam!
Warto, żeby skorzystała Pani z psychoterapii grupowej lub teningów prowadzonych przez psychologów. W grupie może Pani znaleźć wsparcie i zrozumienie, a zarazem otwierać się na relacje z innymi ludźmi i pracować nad problemami związanymi z kontaktami społecznymi. Jeśli nie jest Pani w tej chwili na to gotowa, to może Pani odbyć kilka spotkań indywidualnych z psychologiem.
Warto jednak podjąć się pracy w grupie, gdyż to może być dla Pani dobrą lekcją kontaktów społecznych. Spotkania w grupie to także więcej możliwości i pomysłów. Będzie Pani mogła się również przekonać, jak inne osoby Panią odbierają i uzyskać informacje zwrotne na temat Pani kontaktów z innymi.

Pozdrawiam

Witam,
tak naprawdę każda metoda psychoterapii będzie pomocna, o ile terapeuta dostosuje swój warsztat pracy do Pani potrzeb. Obecnie wielu specjalistów pracuje w nurcie integratywnym, łącząc techniki różnych nurtów. Najważniejsze, żeby znalazła Pani osobę, której zaufa i z którą zdecyduje się Pani przejść wspólną drogę przez swoje cierpienie.
Pozdrawiam serdecznie!

Witam, jeżeli chciałaby pani skupić się w pracy wyłącznie na pokonaniu trudności w nawiązaniu kontaktu z mężczyzną w sytuacji społecznej to wydaje mi się,że najlepiej byłoby udać się do psychoterapeuty poznawczo behawioralnego lub przedstawiciela nurtu krótkoterminowych terapii skoncentrowanych na rozwiązaniu. Psychoterapia w tych nurtach koncentruje się na wybranym problemie i w ściśle określonym czasie dąży do jego rozwiązania.Jest prowadzone w sposób raczej dyrektywny a wiec polega na konkretnych zadaniach do realizacji, ćwiczeniach różnych umiejętności. Być może właśnie tego Pani potrzeba, skoro uświadomienie sobie przyczyn problemów jak rozumiem nie przyniosło zmiany zachowania Pozdrawiam