Jaki jest powód trudności w komunikacji z innymi ludźmi?

Nie potrafię rozmawiać z ludźmi, nie wiem jak zacząć i o czym. W pracy rozmawiam tylko o pracy, w szkole rozmawiałem o szkole. Wszyscy ze sobą gadają, żartują itp. Gdy z kimś pracuję to nagle dusza towarzystwa milczy tak jak ja. Ze ze mną coś jest nie tak i nie potrafię zagadać ale dlaczego w moim towarzystwie osoby, które zaczepiają każdego po kolei i z nim gadają (nie o pracy) do mnie nie potrafią zagadać? Z kolei żeby coś załatwić nawet z kierownikiem nie mam problemów. Jak mogę to pokonać?

Dzień dobry, być może w swoich relacjach jest Pani tahenniczna tzn. może inni mało Panią znają i nie wiedzą co Panią interesuje, o czym można porozmawiać. Często też o kimś nieśmiałym mówi się że jest to osoba wywyższająca się. Niestety jest to mylne spostrzeżenie ale się zdarza i nie pomaga. To co ważne to zredukować napięcie. Mam poczucie że w relacjach ma je Pani bardzo duże a to utrudnia luźne relacje.
Pozdrawiam A. Pacia

Ludzie mają różne usposobienia - jedni potrzebują więcej rozmów i kontaktów społecznych (ekstrawertycy), inni są z natury milczący i szukają odosobnienia (introwertycy). Takie cechy są w dużej mierze odziedziczalne. Jednak opisywane przez Pana trudności mogą też wynikać z głębszych urazów, np. dotyczących dzieciństwa, sytuacji odrzucenia przez znaczące osoby. Wtedy znaczącym krokiem byłoby podjęcie psychoterapii, która pomoże "otworzyć się" na innych. Trzymam kciuki!

https://terapiaslomka.wordpress.com/

Witam, przyczyn problemów z kontaktami z innymi ludźmi może być wiele. Aby się nad tym zastanowić warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Proszę się przyjrzeć swoim zachowaniom. Nie zawsze ma Pan trudności z rozmową, kontaktami. Czym te sytuacje różnią się od siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl