Jak radzić sobie z lękiem przed ludźmi?

Mam 22 lata. Dlaczego sie boje kontaktow z ludzmi ? Siedzac w domu wyobrazam sobie jakby to bylo gdybym miala znajomych i co bym robila z nimi . Poznając kogos boje sie ze kontakt szybko sie skonczy bo nie bedziemy mieli o czym rozmawiac podobnie jest poznakac chlopaka .Pierwsze spotkania sa fajne z czasem on sie dowiaduje ze jestem nudna i nie mamy o czym gadac ,poza pracą nie mam znajomych z ktorumi wychodze gdzies . Nie wiem w czym tkwi problem boje sie ze nie bede wystarczajaco dobra dla kogos ,wyobrazam sobie jakby to bylo w kontaktach z innymi ludzmi bede z kims robię sie sztuczna ..

Dobry Wieczór Pani,

Zacznę od podziękowania Pani, że zechciała Pani podzielić się swoimi obawami w kontaktach z Ludźmi.

Tak nie musi być!
Z Pani relacji wynika, że widzi Pani siebie jako "nudną" a ja jestem przekonana, że ma Pani wiele zasobów/umiejętności/talentów do zaoferowania i podzielenia się nimi z Innymi.

Umiejętności komunikowania się z Ludźmi uczymy się przez całe życie.
Wpływ na samoocenę mają wzorce wyniesione z domu.
Widzimy siebie tak, jak zwracali się do Nas/jak widzieli Rodzice i otoczenie oraz, jakie otrzymywaliśmy o sobie informacje zwrotne.

Niestety w szkole nie uczą praktycznych zasad relacji międzyludzkich.
Jak i co należy robić, aby podtrzymywać i pogłębiać kontakty i przyjaźnie z ludźmi.
Nie uczą, że w relacjach z Ludźmi ważne jest bycie sobą, pozwalanie sobie na szczerość i jak ważna jest rozmowa.

Podsumowując, zachęcałabym Panią do pracy terapeutycznej/rozwojowej pod okiem psychologa, by mogła Pani poprawić samoocenę, co wpłynęłoby na poprawę pewności siebie.

Z przesłaniem dla Pani, by poczuła się Pani wystarczająco dobra!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam,
zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. ze specjalistą łatwiej będzie zrozumieć problem i poradzić sobie z nim.
Pozdrawiam serdecznie