Jak nauczyć się odważnie rozmawiać z ludźmi?

Dzień dobry. Mój problem polega na tym, że nie potrafię rozmawiać z ludźmi. Jestem bardzo małomówną osobą, odzywam się właściwie tylko gdy ktoś zacznie rozmowę lub się o coś zapyta, w zdecydowanej większości z mojej strony padają krótkie odpowiedzi i nie potrafię pociągnąć rozmowy. Po takiej krótkiej wymianie zdań zapada cisza i ja nie mam pojęcia co dalej powiedzieć. W pracy gdy pracuję z kimś w jednym pokoju potrafię milczeć przez całe 8 godzin albo co najwyżej zadawać pytania na różne tematy, najczęściej na temat pracy, po takim pytaniu wymienimy może ze 2 zdania i koniec rozmowy. To nie jest nieśmiałość, po prostu nie przychodzi mi do głowy nic co mógłbym powiedzieć, nie mam pojęcia jak zacząć rozmowę i na jaki temat, mogłbym się zastanawiać kilka godzin co powiedzieć i nic nie wymyślę
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry.

Czy chodzi tylko o to żeby się więcej odzywać, nauczyć się prowadzić niezobowiązującą, kurtuazyjną konwersację czy porozmawiać o czymś, na jakiś temat, czy może poznać osoby z otoczenia i dać się im poznać? Wiele osób nie ma chęci rozmawiać o niczym, wolą milczeć niż mówić czy słuchać o rzeczach w ich mniemaniu nieistotnych. Ciekawi mnie o czym miałby Pan ochotę porozmawiać z tymi osobami? Co Pana w nich zaciekawia? Czy jest coś czym miałby Pan chęć się z nimi podzielić? Czy są w Pana otoczeniu osoby, które wzbudzają Pana sympatię, które wydają się jakoś bliskie, może w czymś podobne?

Zanim Pan zacznie z nimi rozmawiać może Pan najpierw uważnie poobserwować swoje otoczenie, żeby odpowiedzieć sobie na powyższe pytania. W sytuacji obserwacji milczenie może być pomocne. Jest szansa, że usłyszy Pan siebie, swoje nastawienie do otoczenia i nie przeoczy Pan swojego zaciekawienia konkretnymi osobami. Kiedy rozpozna Pan, która osoba wzbudziła Pana sympatię i co Pana ciekawi nie będzie Pan musiał się zastanawiać nad tematem rozmowy. Warto zacząć od jednej osoby i od bardzo krótkiej konwersacji. Nie za dużo. Małe kroki do zaciekawiania się innymi i wzbogacania ich sobą.

Pozdrawiam. Powodzenia.