Dlaczego mam problem z utrzymaniem relacji?

Co jest ze mną nie tak? Pierwszą partnerkę miałem w wieku 19 lat jeżeli mówimy o poważniejszym związku od tamtej pory było ich sporo, nie wielkiego problemu z rozpoczęciem relacji tylko z jej utrzymaniem najdłużej byłem w związku ok 6 lat jednak tylko rok w tym nie był na odległość pozostałe to rok maksimum. Kobiety były różne mam tendencje do pakowanie się w związki gdzie kobieta potrzebuje jakiejś pomocy i bywało tak że próbowały mnie wykorzystać. Piszę jednak bo właśnie skończył mi się dwumiesięczny związek który dobrze się zapowiadał i nagle z dnia na dzień otrzymałem wiadomość że jej nie słucham i wciąż krytykuje. Serio zachodzę teraz w głowę o co chodziło bo nie przypominam sobie bym ją krytykował w ostatniej rozmowie była sytuacja że powiedziała iż rozbiera ją jakaś choroba poprawiłem że mówi się chyba że rozkłada a nie rozbiera i o to się czepiła druga rzecz to powiedziała że jedzie w sobotę do znajomych zrozumiałem że pyta mnie o jakaś zgodę i mówię że nie musi mnie o żadną zgodę pytać żeby jechała i to też wypomniała że ja niby kazałem się o zgodę pytać, Jestem facetem 40 lat mam mieszkanie, samochód, pracę nie piję prawie wcale fakt mam problem z otyłością. Naprawdę zachodzę w głowę co ze mną jest nie tak że znaleźć partnerkę mogę ale problem jest utrzymać związek bo zawsze coś
MĘŻCZYZNA, 13 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie, które Pan zadał i doceniam szczerość, z jaką Pan przedstawił swoje doświadczenia. Rozumiem, że boryka się Pan z trudnościami w utrzymaniu długotrwałych związków, a na takiej relacji Panu zależy. Domyślam się, jak bardzo może to być frustrujące.

Zastanawiając się nad odpowiedzią dla Pana myślę o tym, że jeśli ma Pan za sobą przynajmniej kilka relacji miłosnych, a zakończenie związków zazwyczaj wyglądało podobnie, prawdopodobnie są powtarzalne schematy w Pana zachowaniu, które prowadzą do takich konsekwencji. Może to wynikać z różnych przyczyn, w tym z wzorców przywiązania, które Pan nieświadomie czerpie z domu rodzinnego. Wzorce przywiązania są formami relacji emocjonalnych, które kształtują się we wczesnym dzieciństwie i wpływają na nasze interakcje w dorosłym życiu. Dla przykładu proszę poczytać o koncepcji przywiązania wg Johna Bowblego. Jest możliwe, że prowokuje Pan takie sytuacje nieświadomie, czy to na etapie wyboru osoby, która zachowa się w ten sposób, czy już na etapie dłuższego związku. Udany związek nie zdarza się sam, jako szczęśliwy zbieg okoliczności, czy norma, której możemy oczekiwać od życia, taka relacja wymaga sporo dojrzałości i konkretnych umiejętności, których niestety bardzo rzadko uczą nas nasi rodzice.

Tego typu zachowania są niemożliwe do własnej obserwacji ze względu na wiele mechanizmów obronnych psychiki, która trzyma się z uporem tego, co znane. Dlatego proponuję Panu rozważenie terapii skoncentrowanej na relacjach, gdzie będzie mógł Pan razem z życzliwym psychoterapeutą przyjrzeć się bliżej Pana doświadczeniom, oczekiwaniom, zachowaniom w związku. Terapeuta pomoże Panu zrozumieć i ewentualnie zmodyfikować te wzorce, co zdecydowanie przełoży się na poprawę jakości przyszłych relacji. Myślę, że biorąc pod uwagę czas dotychczasowych poszukiwań, warto zadziałać inaczej niż do tej pory i podjąć się takiej pracy nad sobą.

Dodatkowo, warto zgłębić wiedzę na temat komunikacji w związkach oraz zrozumienia emocji własnych i partnerki, poczytać o różnicach w postrzeganiu świata obu płci. Może to pomóc w lepszym wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań bez nieporozumień, które może do tej pory prowadziły do konfliktów.

Kilka artykułów na ten temat znajdzie Pan tu:

- https://portal.abczdrowie.pl/brak-komunikacji-w-zwiazku

- https://portal.abczdrowie.pl/lek-separacyjny

- https://portal.abczdrowie.pl/nieudany-zwiazek-a-depresja

- https://relacje.abczdrowie.pl/relacje-miedzyludzkie/7026029643155585c-z-partnerem-czym-sa

Proszę pamiętać, że zrozumienie siebie i swoich emocjonalnych reakcji to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Życzę Panu wytrwałości w tej podróży i stworzenia serdecznej długotrwałej relacji miłosnej, jakiej pragnie Pan w sercu. Pozdrawiam ciepło.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam problem z utrzymaniem wzwodu?

Witam. Mój problem polega na tym, że po wprowadzeniu członka do pochwy nie mogę utrzymać wzwodu i mój członek po chwili mięknie. Mam stałą partnerkę, współżyjemy od ponad roku, jednak ten problem zdarza mi się tylko z nią. Od paru miesięcy z tego powodu zacząłem ją zdradzać z przypadkowymi kobietami, jednakże w trakcie tamtych zbliżeń, problem ten nie występował. Mam pytanie, czy możliwe jest, iż jesteśmy niedopasowani pod względem budowy? Podczas seksu oralnego, wzwód występuje, czy też jest to sprawa czysto psychologiczna? Bardzo proszę o pomoc, ponieważ muszę przyznać, że problem ze wzwodem odbija się na mojej pewności siebie.    
MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy!

Opisana sytuacja sugeruje problem natury psychologicznej. Chociaż może się wiązać z przyczynami organicznymi np słabym nawilżeniem pochwy partnerki, które może powodować nieprzyjemne doznania i przez to osłabiać erekcję.
Jeśli natomiast w opisanej sytuacji doznania podczas penetracji są pozytywne to wydaje się, że problem ma podłoże psychiczne.
Należy zwrócić uwagę na to czy problem zdrady nie stwarza mechanizmu błędnego koła, który wzmacnia problem zaburzeń erekcji w przypadku relacji z tą właśnie partnerką.
Problem niedopasowania seksualnego w tej sytuacji jest wątpliwy, biorąc pod uwagę fakt, że problemy wystąpiły po pewnym czasie współżycia.
Proponuję zadbać o zdrowe relacje psychologiczne z partnerką, być może pozwoli to usunąć problem.

Redakcja abcZdrowie.pl
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam problem z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji?

Witam. Mam 28 lat. Od pewnego czasu mam problem z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Do tego dochodzi bardzo niskie pożądanie erotyczne. Problem pojawił się około 2 lata temu. Pewnego dnia zauważyłem, że na myśl o czymś seksownym nie jestem w stanie się podniecić. To było dziwne ponieważ nigdy wcześniej nie miałem z tym problemu. Dawniej erekcja i silne pożądanie pojawiały się nawet w najmniej spodziewanych okolicznościach. Wystarczyły na prawdę niewielkie bodźce aby do tego doszło. Teraz podniecić się jest mi niebywale ciężko. W ogóle nie ma mowy o tym żeby erekcja pojawiła się bez dotykania penisa, a jeśli już uda mi się (z wielkim trudem) ją osiągnąć to pożądanie i tak jest bardzo znikome, praktyczne zerowe. Problem jest o tyle uciążliwy, że przekłada się na całe moje życie. Cały czas jestem zdenerwowany, bardzo łatwo wyprowadzić mnie z równowagi. Za każdym razem kiedy widzę ludzi okazujących sobie czułość z trudem opanowuję się żeby nie wpaść w szał. Nie wiem dla czego ale strasznie mnie to denerwuje. Do tego wszystkiego dochodzi jakiś dziwny smutek, brak radości z życia i brak motywacji do czegokolwiek. Mniej więcej półtora roku temu poszedłem z tym do urologa. Lekarz nie zlecił żadnych badań tylko kazał czekać bo stwierdził, że "wszystko się samo ureguluje". Niestety do tej pory nic się nie poprawiło, nawet mam wrażenie, że problem się pogłębił. W związku z tym chciał bym zapytać do jakiego lekarza powinienem się zgłosić i ewentualnie jakie badania wykonać aby zlokalizować i pozbyć się tego uciążliwego problemu raz na zawsze. Pozdrawiam Krzysztof
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
60 poziom zaufania

Opisane przez pana objawy mogą świadczyć o depresji. Proszę nie lekceważyć tego problemu i udać się z tym problemem do psychiatry. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty