Jak mam rozumieć swoje zachowanie?

Witam. Mam 24 lata, niecały rok temu rozstaliśmy się z była partnerka. Głównie z mojej winy. Obecnie poznałem nową dziewczynę, jednak codziennie myśle o byłej i naszym synku. Brakuje mi spędzania z była czasu i rozmów, chciał bym mieć z nią relacje abym mógł się zwierzać ponieważ jest osoba której najbardziej ufam. Odkąd się rozstaliśmy każdej nocy wstaje ok. 1 i nie mogę zasnąć do 2 oraz budzę się drugi raz około 4 po czym po jakimś czasie udaje się zasnąć. W ostatnim czasie zauważyłem, iż mam słaby humor… Jeśli ktoś mnje prosi bym coś zrobił to reaguje krzykiem, nieraz mam ochotę zniknąć tzn. Wyjść z domu i nie wrócić… Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy to coś złego ?
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Współczuję Panu sytuacji, z którą w tej chwili się Pan mierzy, to bolesny proces. Przeżywanie trudności emocjonalnych po rozstaniu, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą tak ważne relacje jak była partnerka i wspólne dziecko, jest zupełnie naturalne i zrozumiałe. Tęsknota za bliskością, której Pan doświadczał, oraz pragnienie utrzymania zaufanej relacji ze swoją byłą partnerką świadczy o głębokich więziach, jakie powstały.

Odczuwane problemy ze snem, zmiany nastroju oraz reakcje emocjonalne, o których Pan wspomina, mogą być odpowiedzią na stres emocjonalny i nieprzetworzone uczucia związane z tą życiową zmianą. Stan, o którym Pan pisze, może być oznaką adaptacyjnego zaburzenia emocjonalnego, co jest normalną reakcją na trudne, stresujące okoliczności. Przeżywanie rozstania z życiowym partnerem bywa porównywane do procesu żałoby, którego przejście, wraz ze zmieniającymi się fazami, jest konieczne, aby wrócić do pełni sił psychicznych.

Ważne jest, aby w takiej sytuacji nie pozostawał Pan sam ze swoimi myślami i emocjami. Proszę rozważyć skorzystanie z wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego – to może być dla Pana bardzo pomocne w przepracowaniu doświadczeń, uczuć związanych z rozstaniem oraz w znalezieniu nowych, zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Psychoterapeuta może również pomóc w znalezieniu sposobów na budowanie relacji z byłą partnerką, opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, co jest szczególnie ważne w kontekście wspólnego rodzicielstwa.

Proszę pamiętać, że szukanie pomocy w trudnych chwilach życiowych jest znakiem siły, a nie słabości. Praca nad sobą i swoimi emocjami to inwestycja w lepsze jutro dla siebie i dla swojego synka. Mimo że jest trudno, niech wspiera Pana myśl, że on Pana potrzebuje. Nie ma na świecie innej osoby, która będzie dla niego tak ważna i potrzebna jak Pan w budowaniu jego poczucia wartości jako człowieka i mężczyzny.

Oprócz wsparcia specjalistycznego, ważne jest dla Pana łagodność dla siebie w trudniejszych chwilach i znalezienie dla siebie czasu na regenerację, na przykład poprzez aktywność fizyczną, hobby czy spotkania z przyjaciółmi - to może przynieść ulgę i poprawić nastrój, choćby krótkotrwale. Z czasem chwile te będą się wydłużać.

Proponuję też przeczytać kilka wskazówek w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przetrwac-rozstanie

https://portal.abczdrowie.pl/rozstanie-poczatek-drogi

https://portal.abczdrowie.pl/specjalisci-podpowiadaja-jak-dojsc-do-siebie-po-rozstaniu

Życzę Panu siły i odwagi w podejmowaniu kroków ku lepszemu samopoczuciu i mam nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.