Jak poradzić sobie z tym lękiem po zaręczynach?

Dzień dobry:) Za bardzo nie wiem od czego zacząć ponieważ sytuacja która mnie dotyczy zawładnęła moim życie do tego stopnia że ciężko mi funkcjonować każdego dnia. Chodzi o mojego faceta aktualnie narzeczonego, wszystko układało się nam jak z bajki mocno zakochani , jesteśmy razem prawie 4 lata a znamy się od 6 lat niestety po zaręczynach zaczęłam odczuwać straszny strach, lęk do tego stopnia że wylądowałam u psychiatry i przyjmuje leki ( aciprex 10mg) ten strach trochę minął ale niestety cały czas gdzieś we mnie jest , czasem zastanawiam się czy go kocham i czy to ten mężczyzna, bardzo mnie to boli ponieważ przed zaręczynami tak bardzo go kochałam że nie wyobrażałam sobie jednego dnia bez niego , dodam że mieszkamy razem od 3lat i zawsze było między nami dobrze wiadomo jakieś małe kłótnie się zdarzały ale szybko mijały , więc nie mam pojęcia dlaczego tak się stało .. Fakt pracujemy razem od 4 lat ale nigdy nie było z tym problemu zawsze nam to pasowało . Zawsze miałam problem z poważnymi decyzjami ale gdy mi się oświadczył czułam taką radość i szczęście że aż razem płakaliśmy . Lekarz psychiatra i psycholog powiedział że potrzeba mi czasu , że wszystko się uspokoi ale mnie to dręczy mija miesiąc a ja wciąż mam w sobie niepokój, wiem że on to widzi i że go to bardzo boli bo przecież wszystko było dobrze .
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Witam

Rozumiem, że sytuacja jest trudna i budzi wiele obaw. Z jednej strony listu opisujesz silny lęk i niepewność co do związku, z drugiej strony jesteś świadoma bólu, jaki możesz wyrządzić partnerowi, rozstając się z nim. Przy czym czujesz lęk i niepewność co do swojego związku, piszesz, iż jesteś zaręczona z mężczyzną, którego kochasz. To naturalne, że w takiej sytuacji czujesz się zagubiona i potrzebujesz porady.

W tej sytuacji niezwykle ważne, aby dać sobie przestrzeń do analizy swoich uczuć i przemyśleń.

1. Warto zastanowić się nad źródłem lęku – czy pojawił się on nagle po zaręczynach, czy może narastał stopniowo? Czy lęk jest racjonalny: Czy są jakieś konkretne powody, by sądzić, że związek nie jest udany? Czy jest to strach przed małżeństwem; przed odpowiedzialnością; przed utratą wolności?

2. Szczegółowa analiza relacji: Przydatne może być również dokładne przeanalizowanie całej relacji z partnerem. Należy wziąć pod uwagę zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty związku. Czy przed zaręczynami miałaś jakieś obawy co do wspólnej przyszłości? Czy były jakieś sygnały ostrzegawcze, które obecnie zauważasz a wcześniej je ignorowałaś lub nie byłaś ich świadoma. Być może jakieś konkretne sytuacje lub zachowania partnera budzą Twój niepokój?

3. Komunikacja z partnerem:

Ważnym elementem jest szczera rozmowa z partnerem o swoich uczuciach i lękach. Ukrywanie swoich obaw może prowadzić do frustracji i pogłębienia problemu. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego momentu i sposobu na taką rozmowę. Dobrze jest zrobić to w atmosferze spokoju i wzajemnego szacunku.

Chciałbym zwrócić uwagę na to, iż lęk po zaręczynach jest czymś normalnym. Wiele osób doświadcza obaw i wątpliwości przed tak dużą zmianą w życiu, jaką jest małżeństwo. Jednakże w sytuacji, gdy mamy wahania i niepewność należy wybrać rozwiązanie, które będzie rozsądne na lata, a nie doraźne. Niezależnie od ostatecznej decyzji, warto rozważyć różne opcje; Być może czasowa separacja byłaby dobrym rozwiązaniem, aby dać sobie i partnerowi przestrzeń do przemyśleń. Można również rozważyć wspólną terapię par, która może pomóc w rozwiązaniu problemów i zbudowaniu zdrowej relacji; Należy rozważyć czy jesteś gotowa do pracy nad swoim związkiem?

Jeśli nadal doświadczasz silnego lęku i niepewności, warto rozważyć kontynuację terapii psychologicznej. Terapeuta może pomóc w rozpoznaniu źródeł problemu i wypracowaniu strategii radzenia sobie z lękiem.

Pozdrawiam M Bakun

Dodatkowo, polecam zapoznanie się z artykułami na temat lęku przed ślubem i sposobów radzenia sobie z nim. Poniżej jedna z przydatnych stron:

• Artykuł - Lęk przed ślubem: https://psychomedic.online/gamofobia/