Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą?

W poniedziałek czeka mnie wizyta u stomatologa, z uwagi na stan mojego uzębienia będzie ich z pewnością bardzo dużo. Moim problemem jest potworny lęk przed dentystą. W związku z tym mam pytanie, czy znieczulenie jest w 100% skuteczne zarówno przy borowaniu, leczeniu kanałowym oraz ekstrakcji? Dodam, że będę leczyć zęby w ramach NFZ ;) I kolejne pytanie: jak poradzić sobie z tym lękiem? :(

witam,
nie umiem odpowiedzieć w kwestii znieczulenia, bo nie wiem jakie i w jakiej dawce będzie użyte. Dzisiejsza technologia jest tak daleko posunięta, ze jest możliwe zupełnie bezbolesne leczenie zębów. Co do lęku... jest to bardzo popularny lęk, lecz może mieć rożne źródła: przekaz od rodziny lub znajomych, ze dentysta to zło konieczne, niemiłe i straszne; złe doświadczenia własne z wcześniejszych wizyt; niski próg bólu; ogólnie trudność z radzeniem sobie ze stresem.

Proszę pomyśleć o czymś przyjemnym podczas leczenia, nie myśleć o tym co jest robione. Może po cichu ( w myślach) coś śpiewać lub powtarzać sobie jakieś zdanie, wyciszające, uspokajające i odwracające uwagę. Warto pomyśleć tez o tym, co zazwyczaj pomaga w sytuacjach stresowych i co z tych pomysłów jest realne do zastosowania w tej sytuacji.

pozdrawiam serdecznie

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Być może Pani lęk wynika ze złych doświadczeń w kontaktach z dentystami. Praktycznie każdy niekomfortowy zabieg u stomatologa poprzedzony jest znieczuleniem (kiedy jest ono wykonane poprawnie i w odpowiedniej dawce, to zawsze jest ono skuteczne), dzięki czemu nic Pani nie czuje, a zyskuje zdrowy, piękny uśmiech. Proszę rozważyć gabinet, który stosuje tzw. znieczulenie komputerowe Wand, jest ono dużo łagodniejsze od tego standardowego. Nie jest ono refundowane przez NFZ, ale być może warto zapłacić, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Niezależnie jednak od przyczyny, unikając wizyt u stomatologa, działa Pani na swoją szkodę i ryzykuje zdrowiem – nie tylko zębów, ale całego ciała, ponieważ stan zębów jest związany z kondycją całego organizmu. Być może rozwiązaniem Pani problemu okaże się poradnik dla pacjenta „Bądź bystry u dentysty” naszego autorstwa, który m.in. wyjaśnia, na czym polega leczenie w gabinecie oraz motywuje do pokonania swojego strachu przed wizytą u stomatologa;) Proszę wyjaśnić swojemu dentyście, czego się Pani obawia, a on z pewnością poinformuje o szczegółach leczenia i dobierze takie środki, aby zabieg był dla Pani komfortowy i bezbolesny. Trzymamy kciuki!

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl