Jak pokonać paniczny lęk przed dentystą?

Ja sie nie boje ,ja jestem przerarzona,poce się,trzęse,czasem mdleje.Nie jestem tchurzem przeszłam operacje kręgosłupa i sie nie bałam,ale stomatolog to mój koszmar..Moja ostatnia wizyta to byłkoszmar i początek lęku. Dałabym zrobić zęby nawet studentom byle byli cierpliwi,i nauczyli mnie wygrać z tym strachem nie chce cudów chce tylko lekarza który mi pomoże ,a mój lęk sprawia,że do stomatologa który mnie nie wysłucha i ,nie ma cierpliwości poprostu nie dam rady pójść.ZAŁAMANA.

Witam, tak jak Pani napisała, warto rozejrzeć się za przyjaznym Klientowi centrum stomatologicznym, których jest coraz więcej (na przykład: http://dentystawbytomiu.pl/index.php/component/content/article/2-uncategorised/1-u1). Reakcja lękowa w gabinecie dentystycznym jest naturalna ponieważ spodziewamy się czegoś nieprzyjemnego. Im dłużej zwlekamy z wizytą u stomatologa, tym skutki są bardziej nieprzyjemne. Może Pani na początek częściej umawiać się na same kontrole stanu. Może skorzystać Pani z pomocy psychoterapii aby "oswoić" swój lęk. Dobre rezultaty przynosi terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/strach-przed-dentysta
Pozdrawiam serdecznie

Warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą. Pozwoli Pani zrozumieć głębsze przyczyny fobii, a także poradzić sobie z nią. Można to zrobić w Poradni Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania. W razie potrzeby także lekarz zleci wspierająco farmakoterapię.

Witam Panią. Choć jesteśmy przekonywani, że to służy naszemu zdrowiu proszę pamiętać, że wizyta u stomatologa wiąże się z ingerencją w nasze ciało. W tym kontekście chodzi bardzo wyraźnie o nasze granice fizyczne i psychologiczne. Pani lęk to "normalna reakcja na nienormalną sytuację" (napisała Pani o stomatologu, który nie słucha i nie ma cierpliwości). Proszę zadbać o siebie i cierpliwie poszukać stomatologa, który swoją uwagą i podejściem spowoduje, że Pani lęk osłabnie i poprawi się poczucie bezpieczeństwa. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/