Paniczny lęk przed dentystą

Panicznie boję się dentysty! Przeraża mnie samo myślenie o wizycie u dentysty. Nie myślec na ten temat, czytac w inetrnecie a o rozmowie o dentystach wogóle nie mam mowy. Zaczynają drżec mi ręce, serce zaczyna kołatac i zaczynam płakac. Nie potrafię sobie z tym poradzic przez co u dentysty nie byłam od ponad 20 lat. Ostatnio się przyznałam że całe te lata myślałam że nie dożyję wieku kiedy będę musiał w końcu leczyc zęby .. mam 35 lat. Czy psycholog pomoże mi poradzic sobie z tym lękiem?

Witam serdecznie.
Oczywiście, że psycholog a zwłaszcza psychoterapeuta pomoże Pani uporać się z lękiem. Podczas terapii ustalicie konkretny cel, zastanowicie się nad problemem, poszukacie rozwiązań i wdrożycie techniki radzenia sobie.
W przypadku lęku o którym Pani pisze, zachęcam do skorzystania z terapii poznawczo-behawioralnej w której to stopniowo będzie Pani uczyła się jak radzić sobie z przeżywanym lękiem.
Pozdrawiam i życzę pomyślności.

Witam, często na skutej jakiś przeżyć pojawia się lęk z którym sobie nie radzimy, myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie wraz z psychologiem przyjrzenie się tej sytuacji i wspólne znalezienie rozwiązania. Pozdrawiam serdecznie.

Zachęcam do wizyty u psychologa poznawczo-behawioralnego pomoże on oswoić się z lękiem. Tymczasem jeśli wizyta będzie konieczna- warto sprawdzić czy u stomatologa dostępny jest TV, muzyka do słuchania, lub w niektórych bardziej zaawansowanych technologicznie gabinetach, urządzenia BCI takie jak helikopter sterowany myślami- skutecznie redukuje stres, obniża napięcie i powoduje że pacjent zamiast koncentrować uwagę na lęku zaczyna się bawić, a stomatolog może wykonać swoją pracę, wizyta jest w tedy znacznie przyjemniejsza.

Witam,
Odczuwanie silnego lęku przed wizytą u stomatologa nazywamy dentofobią. Przyczyną strachu przed dentystą mogą być negatywne doświadczenia z dzieciństwa. Warto zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie.