Lęk przed wizytą u stomatologa

Witam mój problem jest następujący: Odkąd pamiętam panicznie boję się stomatologa a to dlatego, że podczas borowania pani stomatolog ,,najechała'' mi na nerw. Od tego czasu panicznie boję się wizyty u stomatologa. robi mi się nie dobrze na samą myśl wizyty w gabinecie, trzęsą mi się nogi itd. Czy jest na to jakiś sposób, żeby to pokonać? proszę o pomoc ponieważ to utrudnia normalne życie.

Witam
Mało kto lubi wizyty u stomatologa. Boimy się przede wszystkim bólu, a z tym doskonale radzimy sobie obecnie korzystając ze znieczuleń. Jeżeli to nie wystarcza, można poszukać gabinetu z podtlenkiem azotu. W przypadku konieczności leczenia większej ilości zębów można pomyśleć o znieczuleniu ogólnym- ale to rozwiązanie dla osób ekstremalnie reagujących na stomatologa. Czasami zmuszeni jesteśmy pomyśleć o psychoterapii ,żeby pokonać swój lęk.
Z własnego doświadczenia wiem,że wiele może również pomóc wizyta u osoby empatycznej. Stomatolog z sercem jest w stanie zdziałać cuda, a takiego rozpoznamy już na pierwszej wizycie. Tu pomaga tez poczta pantoflowa.

Przede wszystkim powinien Pan znaleźć dentystę, który rozumie lęk pacjenta. Warto umówić się na pierwszą wizytę ( konsultację ), na której nie będzie wykonywany żaden zabieg, a jedynie pozna Pan danego lekarza oraz jego podejście.
Co do zabiegów - dobrze by było korzystać ze znieczulenia - obecne znieczulenia komputerowe pozwalają na podanie środka w prawie bezbolesny sposób. Ewentualnie można zastanowić się nad sedacją ( półnarkoza ) lub podtlenkiem azotu.
Dobrze jest także poszukać dentysty, który przede wszystkim zajmuje się leczeniem dzieci ... czasami okazuje się, że taki specjalista ma świetne podejście także do dorosłych.
Jeśli takie rozwiązania nie są dla Pana odpowiednie, proszę zastanowić się nad wizytą u psychologa - dzięki terapii może Pan zmienić swoje nastawienie.

Lek. dent. Katarzyna KochaĹczyk

dobre znieczulenie, wand, sedacja podtlenkiem azotu, sedacja dożylna czy wkońcu znieczulenie ogólne - jest obecnie wiele metod które pozwalają "przetrwać" u stomatologa pacjentom z dentofobią
myślę że najlepszym wyborem będzie gabinet specjalizujący się w leczeniu dzieci
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk