Jakie są kryteria stosowania leczenia zębów pod narkozą?

Strach przed dentystą a leczenie dentystyczne pod narkozą. Czy jest taka możliwość i jakie warunki trzeba spełnić? Mianowicie: Mój młodszy brat strasznie panicznie boi się wizyty u stomatologa... choruje on na poporodowe porażenie mózgowe, lewostronny niedowład ciała. jaka jest szansa na leczenie stomatologiczne pod narkozą i jakie warunki trzeba spełnić i jakie dokumenty posiadać ?

Proszę zgłosić się do najbliższej siedziby NFZ z posiadaną dokumentacją medyczną,tam uzyska Pan akceptację i oni wskażą gdzie leczenie będzie przeprowadzone.

Jest to możliwe, ale należy znaleźć gabinet, który dysponuje takim rodzajem znieczulenia, a więc posiada zaplecze anestezjologiczne. Najczęściej taki rodzaj znieczulenia stosowany jest w przypadku pacjentów z chorobami neurologicznymi np. padaczką, chorobą Parkinsona, lub z określonym stopniem niepełnosprawności. Zdarza się również, że jest ono stosowane w przypadku dzieci, pacjentów z dentofobią lub takich wymagających złożonego leczenia stomatologicznego. Tego typu rodzaj znieczulenia musi być jednak poprzedzony kwalifikacją przez anestezjologa. Anestezjolog przeprowadzi wywiad medyczny z pacjentem lub jego opiekunem i dobierze najlepsze w tym wypadku rozwiązanie. Może pytać o aktualne choroby, stosowane przez pacjenta leki, wcześniejsze znieczulenia, reakcje na leki itp. Czasem anestezjolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Myślę, że z racji stanu zdrowia brata, narkoza jest prawdopodobna. Może się Pan udać z posiadaną dokumentacją medyczną do najbliższego oddziału NFZ, gdzie skierują Pana do odpowiednio przygotowanego gabinetu. Dobre rezultaty przynosi również znieczulenie w formie sedacji. Sedacja wziewna z podtlenkiem azotu (znieczulenie tzw. gazem rozweselającym) wprowadza pacjenta w stan ograniczonej świadomości i fizycznego odprężenia, lecz z zachowaniem podstawowych odruchów i kontaktu z pacjentem. Gaz rozweselający redukuje poziom stresu i strachu, a co za tym idzie pozwala komfortowo przeprowadzić zabiegi stomatologiczne.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl