Jak poradzić sobie z silnym strachem przed dentystą?

Boję się wizyt u dentysty. Mam 23 lata i niestety już 2 zęby u góry usunięte w okresie gimnazjalnym. Wynik "stomatologa na NFZ", którzy w najmniejszym stopniu nie powinni pełnić tego zawodu. Nie wspominając o wrzaskach na mnie i tekstów "czy nie umiem szerzej otwierać tej gęby" najgorsze, że zamiast podjąć leczenia podejmowali takie decyzje. W dodatku o ile dobrze pamiętam niejednokrotnie mialam zęby zatruwane i ból, który doświadczałam zaraz po wizycie przez kilka godzin był najgorszym bólem jaki w życiu doznałam. Leki przeciwbólowe nie działaly, a ja spędzałam ten czas wijąc sie z bólu na podłodze i płacząc. Przez to teraz w swoim dorosłym życiu na sama myśl o wizycie u dentysty dostaje ataków paniki. Nie umiem tej blokady przeskoczyć, a zęby zaczynają się już "odzywać". Jak sie przemóc i nie robić z siebie 5-latki w gabinecie?

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Wiele osób cierpi na tzw. dentofobię, czyli lęk przed dentystami.

Myślę, że pierwszym krokiem na zmniejszenie uczucia lęku mogłoby być zastosowanie następujących metod:

a) poszukanie w internecie najbardziej polecanego stomatologa, o którym wiemy, że potrafi delikatnie obchodzić się z pacjentem i przy którym będzie Pani miała poczucie bezpieczeństwa i pewności co do jakości leczenia.

b) jeśli prywatne leczenie jest zbyt drogie, można spróbować założyć "konto oszczędnościowe" na które będziemy odkładać pieniądze na wizyty u dobrego dentysty.

W przypadku opisywanych przez Panią objawów fobii, warto byłoby skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże Pani w ustaleniu kroków umożliwiających poradzenia sobie z lękiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego