Dzień dobry. Wiele osób boi się zabiegów medycznych, operacyjnych czy stomatologicznych. Jedni potrafią ten lęk opanowywać, inni mniej. Strach towarzyszy nam w życiu stale i jest nieodzowny do tego, by wyczuwać niebezpieczeństwo. Czasem jednak bywa on nieadekwatny i destrukcyjny. Niezależnie od tego, czego dotyczy, gdy jest nieproporcjonalny do zagrożenia - zamiast ostrzegać nas -sam bywa niebezpieczny. Jeśli Pani trudności z opanowaniem strachu nie są chwilowe i trwają w czasie, to prawdopodobnie konieczna jest pomoc specjalisty, który udzieli Pani pomocnych wskazówek jak radzić sobie z lękiem. Proszę umówić się na konsultację psychologiczną celem diagnozy źródeł tego, że Pani sposoby radzenia sobie zawodzą. Zawsze jest to kwestia indywidualna i wymaga szerszego wglądu w sytuację Klienta. Pozdrawiam.
Witam,
strach jest uwarunkowany biologicznie, każdy człowiek, w określonej (zagrażającej) sytuacji odczuwa niepokój, problem zaczyna się, w momencie, kiedy lęk jest subiektywny, tzn. kiedy zagrożenie jest wyimaginowane w umyśle, wskutek tego ciało paraliżuje lęk.
Jednak medycyna radzi sobie świetnie z bólem, zęby można leczyć w znieczuleniu, bezboleśnie, jednak zaniedbanie, poczucie wstydu z tym związane, to już indywidualny problem, który można leczyć z pomocą psychologa/psychoterapeuty.
Radziłabym Pani zrobić porządek, w jamie ustnej, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia, serca - mogą powstawać stany zapalne i infekcje całego organizmu.
Do poczytania:
http://poradnik-medyczny.dziennikpolski24.pl/zeszyt-12-stomatologia/chore-zeby-szkodza-zdrowiu/
http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/500260,nieleczone-zeby-zrodlem-powaznych-problemow-zdrowotnych.html
Pozdrawiam serdecznie
Witam, lęk przed stomatologiem jest powszechny, towarzyszy wielu ludziom. Nie są to sytuacje komfortowe, zwłaszcza jeżeli wiążą się z bólem. Czasem pomaga uświadomienie sobie co tak naprawdę w tej sytuacji wzbudza w nas lęk. Jeżeli sama świadomość tego, że lęk jest bezzasadny nie wystarczy lub że dbanie o stan zdrowia jest ważniejsze od dyskomfortu, warto skonsultować się z psychologiem. Terapia pozwoli na zrozumienie przyczyn lęku i wypracowanie narzędzi do tego by mogła Pani bez obaw korzystać z pomocy stomatologa. Może zapoznać się Pani z książką: "Pokonać lęki i fobie", Bemis Judith, Barrada Amr. Rozumiem, że wstydzi się Pani, ponieważ zaniedbała Pani zęby. Proszę popytać wśród znajomych, poszukać w internecie gabinetu, lekarza który wzbudzi Pani zaufanie, ma dobre opinie, podejście do pacjenta. Proszę zadbać o zdrowie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak wyleczyć zęby i strach przed dentystą? – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Jak radzić sobie ze strachem przed dentystą? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Paniczny lęk przed dentystą – odpowiada Mgr Magdalena Parol
- Jak pokonać paniczny lęk przed dentystą? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak poradzić sobie z silnym strachem przed dentystą? – odpowiada Mgr Anna Byczko
- Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? – odpowiada Mgr Krystyna Zelek
- Jak pozbyć się strachu przed prowadzeniem samochodu? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Nerwica lękowa i strach – odpowiada Mgr Małgorzata Kalisz
- Strach przed dentystą a zakładanie korony – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Strach przed szukaniem nowej pracy – odpowiada Mgr Anna Ingarden