Paniczny lęk przed porodem?

Panicznie boje sie porodu-co moge zrobic aby sobie pomoc? Wydaje mi sie twz ,ze mam depresje. Boje sie,ze odbije sie to na dziecku.

Witam,

Wielu kobietom które boją się porodu pomaga nauczenie się kilku technik relaksacyjnych rozluźniających nadmierne napięcie w mięśniach i uspokajających oddech. Nadmierne napięcie mięśniowe i przeżywany stres (jedno wzmaga drugie) mogą bardzo wpływać na nastrój. Z tego może Pani skorzystać. Może Pani na przykład kupić sobie płytę z muzyką relaksacyjną z lub bez podkładu lektora. Jeśli będzie Pani chciała, może też Pani umówić się z psychologiem/psychoterapeutą, który pokaże Pani w jaki sposób korzystać z treningów relaksacji i może pomóc w wyborze takiego, który będzie dla Pani najbardziej pomocny.
Ponadto proszę rozważyć umówienie się do psychologa/psychoterapeuty, by porozmawiać o obawach z jakimi się Pani boryka. Takie konsultacje, czy psychoterapia mogą Pani pomóc oswoić myśli przed porodem, sprawdzić, czy rzeczywiście cierpi Pani z powodu depresji oraz jakie ewentualnie leczenie byłoby dla Pani najodpowiedniejsze oraz oswoić uczucia w związku z narodzinami dziecka.
Pomocy może Pani szukać w Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz w gabinetach prywatnych psychologów/psychoterapeutów.

Pozdrawiam.

Witam Panią. Domyślam się, że przed Panią pierwszy poród a sytuacja, której nie mamy w naszych doświadczeniach budzi lęk. Z jednej strony chciałbym Panią zachęcić do uznania tego lęku a z drugiej proszę uważać na jego natężenie. Napisała Pani również o obawach, że to co Pani odczuwa może "wpłynąć" na Pani dziecko. Taka odpowiedzialność dodatkowo może potęgować lęk. Nowa sytuacja wymaga "oswojenia". Mogą być w tym pomocne zajęcia w ramach szkoły rodzenia, wsparcie osób najbliższych (oni też powinni uznać, że ma Pani prawo mieć obawy, odczuwać lęk). Ważne jest by Pani nie zmagała się ze swoim lękiem sama. Już pierwszy ważny krok wykonała Pani szukając pomocy na tym portalu. Potrzebuje Pani różnych sposobów, które wpłyną na Pani poczucie bezpieczeństwa. Proszę zajrzeć pod ten adres http://www.rodzicpoludzku.pl/ Może Pani znaleźć tam przydatne treści, ale może też kontakty by otrzymać potrzebne wsparcie. Pozdrawiam Panią.