Jak pokonać lęki i uczucie guli w gardle?

Witam, z tej strony Weronika. Mam 19 lat, jestem nerwowa dziewczyną ze względów na moje dojrzewanie i sytuacji rodzinnej jaka była. Mam straszne leki, cała się trzęse, oblewa mnie pot. Boli brzuch, mam mdłości i nic nie pomaga. Gula w gardle, nie mogę nic zjeść. Chcę już sobie pomóc wywołując wymioty bo może mi ulzy na żołądku. Ale nie idzie. Mam zaparcie i biegunki na przemian. Dodam że męczy mnie to. Boję się że będzie '' zygu '' ale zrobię wszystko by w końcu żołądek nie bolał

Podobne objawy mogą mieć źródło psychologiczne (emocjonalne, osobowościowe). Dlatego w tej sytuacji najlepiej w pierwszej kolejności podjąć konsultację lekarską np. z lekarzem pierwszego kontaktu ( w celu wykluczenia ewentualnego somatycznego podłoża zaburzeń), a dalej konsultację psychologiczną. Specjalista pomoże zrozumieć głębsze, osobowościowe przyczyny objawów i zleci najlepsze metody poradzenia sobie z nimi, najprawdopodobniej psychoterapię. Jest to najskuteczniejsza metoda radzenia sobie z przyczynami zaburzeń nerwicowych. Praca nad sobą pozwoli na wprowadzenie zmian w życiu, a w efekcie powrócenie do satysfakcjonującego funkcjonowania i cieszenia się życiem oraz relacjami. Skorzystać z pomocy psychologa mozna w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam Panią
Pani objawy wskazują na zaburzenia nerwicowe,
jednak należy najpierw wykluczyć inne choroby
o podobnym obrazie klinicznym.
Prowokowanie wymiotów nie rozwiązuje problemu.
Częste wymioty niszczą organizm. Poraniona śluzówka jamy ustnej,
uszkodzone szkliwo zębów od kwasu żołądkowego, to tylko niektóre
skutki prowokowania wymiotów.
Jeżeli lekarz wykluczy podłoże somatyczne, to znaczy że Pani
dolegliwości wynikają z nerwicy.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć nerwicę i jej uciążliwe
objawy należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę
wewnętrzną, wypracować umiejętności radzenia sobie
ze stresem, z emocjami, z nerwami uporać się z lękami
i pozostałymi objawami.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl