O czym rozmawiać z nowo poznanymi ludźmi?

Witam! Mam problem z nawiązywaniem nowych kontaktów, otwieram się dopiero gdy mam z rozmówcą jakieś wspólne przeżycia/tematy.. Nie wiem o czym rozmawiać z nowo poznanymi ludźmi, boję się że moje pytania wydadzą się bezsensowe lub głupie. Co mogę zrobić by poprawić nawiązywanie kontaktów? O czym rozmawiać?

Dzień dobry!

Na jakiej podstawie uważa Pani, że może zadawać pytania "głupie lub bezsensowne"? Być może podpowiada to Pani nieco obniżona samoocenę, którą warto byłoby podnieść? A może jakieś dotychczasowe trudne doświadczenie, które zapamiętała Pani na tyle wyraźnie, że uznała za wiarygodną ocenę swojej osoby? A może ma Pani w swoim otoczeniu osoby zbyt krytyczne wobec Pani?

Większość ludzi ocenia, że lepiej czuje się z osobami, które już zna. Rozmowa jest wtedy bardziej swobodna, są bardziej pewni siebie, mają większe poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do rozmówców. Wobec osób nowopoznawanych zawsze czujemy pewną rezerwę, obawę, staramy się wypaść jak najlepiej i bardziej obawiamy się "wpadki" - to wszystko naturalne i powszechne zjawiska.

Często właściwą drogą jest:
- zwiększenie wiary w siebie i pozytywne myślenie na własny temat
- zwiększenie swoich zainteresowań, różnorodne aktywności (czytanie książek, gazet, oglądanie filmów, uprawianie sportu, interesowanie się bieżącymi wydarzeniami itp), aby czuć się pewniej w rozmowach na różne tematy
- danie sobie prawa do braku wiedzy w jakiejś dziedzinie, obniżenie zbyt wygórowanych oczekiwań wobec siebie
- "trening" w spotkaniach i rozmowach z różnymi ludźmi
- akceptacja siebie i swoich cech, także jeśli jest to introwertyczność i nieśmiałość

Pozdrawiam!

Witaj serdecznie. Na wstępnie powiem, że warto skorzystać z oferty coacha/mentora lub terapeuty, który zajmuje się nauczaniem funkcjonowania w społeczeństwie - tak aby Pani dobrze się czuła we własnej skórze.

Proces komunikacji wbrew pozorom jest bardzo skomplikowany jeśli dołożymy do tego emocje, wartości, przekonania. Jak rozmawiać z nowymi ludźmi bez wspólnych tematów? Trzeba poszukiwać. Warto zadać rozmówcy czym się zajmuje? Jeśli nie to zapytać się czy interesuje go coś z naszej gamy zainteresowań. Jeśli brakuje wspólnych tematów - zazwyczaj taka rozmowa się nie "klei" i obie strony dochodzą do poczucia znużenia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
USŁUGI + KONTAKT
http://psychopedagog.eu
PSYCHOBLOG
http://blog.psychopedagog.eu
FANPAGE - FACEBOOK
http://facebook.com/psychopedagogeu/
KONSULTACJE I TERAPIE PRZEZ INTERNET
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Witam,

dobrze jest próbować wprowadzać zmiany małymi krokami, np. może się Pani zastanowić się gdzie poznać nowych ludzi, o czym można z nimi rozmawiać, co można by było powiedzieć, jakie zadać pytania. Może Pani też porozmawiać z przyjaciółmi, o tym jak oni widzą Panią w towarzystwie innych osób. Jeśli uzna Pani, że potrzebuje wsparcia psychoterapeutycznego polecam psychoterapię skoncentrowaną na rozwiązaniu BSFT.

Pozdrawiam
Ewa Czernik