Dzień dobry,
Przeczytałam Pana opowieść i chcę wyrazić moje zrozumienie oraz współczucie dla trudności, z jakimi się Pan boryka od dawna. Historia, którą Pan opisuje, pokazuje długą drogę przez różne etapy życia, w których doświadczył Pan wielu przeciwieństw w relacjach z innymi. Sytuacje, które Pan opisuje, wskazują na skomplikowane uczucia i schematy reakcji, które mogły kształtować się przez lata.
Czytając Pana słowa, można zauważyć, że ma Pan głęboką samoświadomość na temat swoich emocji i zachowań, co jest ważnym krokiem ku zmianie. To, że zauważa Pan swoje reakcje, a także odczuwa rozterki moralne związane z własnym zachowaniem, świadczy o silnym poczuciu etyki i potrzebie poszukiwania zmiany.
Myślę, że dobrym kierunkiem dla Pana byłoby wsparcie psychologiczne lub psychoterapeutyczne. Specjalista mógłby pomóc Panu lepiej zrozumieć korzenie Pana uczuć i zachowań, a także pracować nad rozwijaniem zdrowszych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami i budowania relacji z innymi. Psychoterapia może być szczególnie pomocna w rozwiązaniu dawnych urazów i budowaniu pewności siebie w interakcjach z innymi. Zdolności do zarządzania i bycia liderem, które Pan wykazał jako starosta grupy, dowodzą, że posiada Pan umiejętności interpersonalne, które mogą być rozwijane. Jeśli chodzi o relacje z bliskimi i komunikację, terapia może również zaoferować narzędzia, które pomogą Panu budować bardziej satysfakcjonujące i zdrowe relacje, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.
Dodatkowo, chciałabym zasugerować Panu, aby zainteresował się również tematem neuroatypowości, który może rzucić nowe światło na niektóre z Pana doświadczeń i uczuć. Opisane przez Pana trudności w nawiązywaniu relacji, intensywne reakcje emocjonalne czy specyficzne sposoby postrzegania interakcji społecznych mogą mieć związek z takimi kwestiami jak spektrum autyzmu czy ADHD. Wiele osób odkrywa, że rozpoznanie i zrozumienie swojej neuroodmienności może być kluczowe w lepszym zrozumieniu siebie i swoich zachowań. Zachęcam Pana do poszukiwania informacji na ten temat, być może poprzez grupy na Facebooku czy forach internetowych skupiających osoby z podobnymi doświadczeniami. Wymiana myśli i uczuć z ludźmi, którzy mogą mieć podobne przeżycia, może być bardzo przydatna. Może to również pomóc Panu poczuć większe zrozumienie i akceptację siebie, a także otworzyć nowe perspektywy na rozwiązywanie napotykanych przeszkód.
Zapraszam też do przeczytania informacji poniżej:
• https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
• https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
• https://portal.abczdrowie.pl/dorosli-autysci-wciaz-niewidzialni-autyzmu-nie-da-sie-wyplenic
• https://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-adhd-zmienila-jej-zycie-w-koncu-poczula-ulge
Proszę pamiętać, że każdy z nas jest inny i te różnice sprawiają, że świat jest bardziej interesujący. Poznanie siebie i zrozumienie swojej unikalności może być początkiem nowej, bardziej pozytywnej ścieżki w życiu. Mam nadzieję, że znajdzie Pan w sobie siłę, by szukać wsparcia i pracować nad tymi obszarami życia, które obecnie sprawiają Panu trudność. Wierzę, że zrozumienie i zdrowe relacje są w zasięgu Pana ręki.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak łatwiej nawiązywać relacje? – odpowiada Mgr Joanna Marciniak
- Jak pozbyć się problemu zazdrości w związku? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Co mogą znaczyć takie problemy x nawiązywaniem relacji międzyludzkich? – odpowiada Mgr Agnieszka Górna
- Trudności z utrzymaniem relacji międzyludzkich – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak się pozbyć takich myśli? – odpowiada Mgr Kamila Dziwota
- Dlaczego mam problem z utrzymaniem relacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak poradzić sobie w relacjach z innymi ludźmi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak zmienić swój charakter i czy w ogóle się da? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Czy mogę jeszcze coś zrobić, by uratować taką relację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak radzić sobie z trudną relacją? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Cenię sobie seryjny kontakt z pacjentem
Lekarz i muzyk w jednym zdradza w rozmowie z Barba
Jednego dnia jest się panem życia, a następnego pacjentem po udarze
- Najgorszy moment był wtedy, gdy obudziłem si
Smutna prawda o SORach: Przekroczenie granicy godności
W maju dziennikarka Magdalena Rigamonti opisała na