Dzień Dobry.
Pisząc ten list zrobił Pan pierwszy milowy krok. Gratuluję!
Co do zmiany charakteru to raczej ciężko. Bardziej mówimy o osobowości, temperamencie - strukturach stałych, dynamicznych, podatnych na zmiany, ale nie bardzo duże.
Jeśli chodzi o Pana relację w związku to proponuję szczerą, nieoceniającą rozmowę, bez podniesionego głosu, z życzliwym zainteresowaniem.
Proszę porozmawiać z partnerką o swoich wątpliwościach, uwagach, problemach, uczuciach, ... o tym wszystkim, co jest dla Pana ważne.
Należy wówczas pamiętać o tym, żeby działało to w dwie strony.
Partnerkę również należy poprosić o swoją wypowiedź i intensywnie słuchać.
Na koniec pragnę zaznaczyć, że zawsze mogą Państwo skorzystać z pomocy psychoterapeuty par.
Życząc udanej relacji i powodzenia,
D.Pysz-Waberski
www.nadżycie.pl
FB: @nadzycie
Witam
Będąc w relacji często przerzucamy na partnera nasze oczekiwania, lęki.Często mamy pretensje do naszych bliskich,i złości nas ich zachowanie, bo sami nie akceptujemy tego u siebie tzn jak nie lubimy bałaganu będziemy mieli pretensje do kogoś że nie sprząta w domu. Możliwe, że pewne zachowania partnerki przypominają Panu zachowanie matki, ojca którego Pan nie akceptuje. Może przenosi Pan swoje aktualne problemy na partnerkę?Tego nie wiem. Myślę, że warto, żeby Pan zgłosił się do psychologa, psychoterapeuty. Spotkania pomogą Panu zrozumieć swoje reakcje wobec partnerki i popracować nad waszą relacją.
pozdrawiam
Kamila Jakubowska
Witam serdecznie. Oczywiście można pracować nad sobą i kształtować swój charakter. Ważne jest, że zauważa Pan obszary, które chciałby Pan zmienić. Ciężko określić, na podstawie tak krótkiego wpisu, czy Pana problemy pojawiają się jedynie w te sytuacji, czy jest to pewna tendencja, którą Pan realizuje w relacjach także z innymi ludźmi. Jest to o tyle istotne, że jeżeli pojawia się również w innych obszarach Pana życia, warto byłoby skonsultować to na psychoterapii.
Drugą opcją może być kryzys w związku, wynikający z różnych oczekiwań, dążeń. A może przeżywa Pan inne sytuacje w Pana życiu, które przekładają się na wasz związek? wtedy warto byłoby udać się na terapię par. Powodów może być wiele, ale ważne jest, że chce Pan zawalczyć o waszą relację.
Życzę powodzenia i zachęcam do szukania rozwiązań- najlepiej udać się do gabinetu, gdzie w trakcie rozmowy uzyska Pan adekwatne wsparcie
Witam. Po przeczytaniu Pana wiadomości, wyobrażam sobie, ze jest Pan w trudnym momencie w swoim życiu. Odpowiadając jednak na Pana pytanie, charakter jest dość ogólnym pojęciem, za pomocą którego różni ludzie opisują różne rzeczy, czy cechy. Z Pana opisu zrozumiałem, że kwestią którą chciałby Pan zmienić są swoje reakcji w odniesieniu do Pana partnerki. Z jednej strony mówi Pan o swoich pretensjach, z drugiej pisze o tym, że nie ma do tego prawa. Ważnym aspektem związku jest zdolność obojga partnerów do wspólnego rozwiązywania konfliktów. Warto nie negować swoich emocji, czy odczuć, ale zrozumieć, skąd one pochodzą i czemu służą. Reakcje jak najbardziej można zmienić, a raczej zmodyfikować tak, aby nie szkodziły, a służyły Panu do realizacji swoich potrzeb (takich jak np. budowanie związku). Decyzja należy jednak od Pana, czy chce Pan to zrozić, i co w ten sposób chce Pan osiągnąć. Wyobrażam sobie, że sytuacja ma o wiele więcej wątków i jest o wiele bardziej złożona, niż powyższy opis. Dlatego zachęcam Pana do skontantowania się ze specjalistą psychoterapeutą w celu umówienia wizyty. Możliwe, że będzie w stanie lepiej odpowiedzieć na Pana pytanie w trakcie rozmowy. To co mogłaby umożliwić Panu terapia, to np. zrozumienie swojej złości wobec partnerki, oraz nauczenie się z nią radzić. Pozdrawiam serdecznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ucieczka od związku a problemy w komunikacji między partnerami – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak poskromić swój wybuchowy charakter? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak się zmienić dla dziewczyny? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Konflikt i zazdrość w związku – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- W jaki sposób mogę naprawić swój błąd? – odpowiada Mgr Anna Firkowska
- Walka o żonę a toksyczny związek – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Silna tęsknota za partnerem – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Dlaczego lubię zwracać na siebie uwagę? – odpowiada Mgr Ewa Kałuża
- Problem z akceptacją własnego życia – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Dlaczego dziewczyna mnie unika po rozstaniu? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Rozwój związku a psychoterapia par
Związek dwojga ludzi nie jest statyczną budowlą, p
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
„Chłopaki nie płaczą", czyli dlaczego zdecydowana większość osób poszukujących pomocy psychologicznej to kobiety
Stereotypowy obraz mężczyzny opiera się na odwadze